Zmoknutá sliepka a tapety

Vyjadrí  váš životný štýl, umelecké sklony, alebo praktické ponímanie príbytku. Zakryje nedokonalosti stien, paropriepustná, vodoodolná, estetická, romantická. Moderná tapeta. Privriete oči a usínate s výhľadom na more…

Sliepka je skvelý tvor. Ranná čerstvá praženica s cibuľkou, ktorú dokáže poskytnúť človeku vyhladovanému dlhým spánkom, je na nezaplatenie, všetka úcta sliepke ! Aj keď je zmoknutá a ušmudlaná. Ale páv s rozprestretým chvostom na zámockej lúke počas slnečného popoludnia, to je iný zážitok. Estetický a vzletný. S týmto výrokom by iste súhlasili ľudia naprieč všetkým kultúrami. Ide o naše vnímanie reality, v ktorom s najväčšou prevahou dominuje zrak. Čisté, upratané mesto, vkusne zabalený tovar, elegantne oblečená dáma i pán, nádhera orchidey, estetická budova,  farebne dobre zladený interiér, výpočet príkladov by bol nekonečný. Príkladov tvorby dobrého pocitu, pozitívnej emócie, pokoja v duši.

Trochu z histórie tapety

Estetický inštinkt zaiste viedol aj ruku predhistorického človeka, keď prvýkrát siahol po farbe, aby ňou skrášlil steny svojej jaskyne. Tapeta to ešte nebola. Rituálne ornamenty a náčrty zvierat ale v princípe už vtedy zjemnili drsnosť kamenného obydlia. Kože natiahnuté na drevených rámoch v stredoveku zlepšovali nielen estetiku, ale aj tepelné vlastnosti šľachtických domov. Neskôr funkciu dobre plnili nástenné koberce – tapisérie. Hotovým požehnaním pre tapetárov sa stal vynález papiera. Papier priniesol vymoženosť zdobenia príbytkov aj bežným ľuďom. Masovú produkciu tapiet a rozvoj tapetovacieho remesla umožnil tlačiarenský stroj.

Tapeta dnes

Aj najbohatší šľachtic s palácom obloženým drahými tapisériami by sa čudoval dnešnému výberu tapiet. Papierová, vinylová, vliesová, sú základnými druhmi z hľadiska materiálu. Z hľadiska vlastností možno spomenúť samolepiace, bez lepidla /lepidlo sa nanáša na stenu, pri iných na tapetu/, s tepelnou a zvukovou izoláciou, priepustné, nepriepustné, umývateľné, fototapety, alebo najmodernejšie odnože – samolepky na stenu, reprodukcie obrazov a plagáty. Vstúpili by ste do amazonskej džungle bez sprievodcu? Nie? Tak ani do tapetovej sami nevstupujte.

Širokú ponuku tapiet nájdeme na interie.sk. Profesionálny predajca s logicky a prehľadne usporiadanými stránkami zabezepčí, že z tapetového pralesa vyjdeme s tým správnym výrobkom, ktorý najlepšie splní naše túžby po útulnom domove. A keď nás vzor či farba omrzí ? Dnešné tapety nie sú na veky vekov, ako niekdajšie. Strhnete ich a alpskú scenériu nahradíte tichomorským ostrovom, alebo napr. selfíčkom.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.