Virtuálne meny ako je bitcoin, étereum a ďalšie sa stali predovšetkým investíciou pre ľudí, ktorí sa ničoho nebáli a rozhodli sa so svojimi peniazmi experimentovať. V minulom roku si ich asi zakupovali aj drobní sporitelia, ktorí netúžia po veľkých ziskoch, ale predsa len chcú z kryptomien niečo mať. Tisíce občanov na predaji zarobilo, bohužiaľ už sa im ale nechce odvádzať daň z príjmov.
Virtuálne meny majú výhodu v anonymite
Prečo ľudia investujú práve do kryptomien? Podľa niektorých je to mena budúcnosti, navyše v nej môžete mať dobre uložené peniaze. Ich nevýhodou ale je, že ich cena môže behom niekoľko minút spadnúť o x percent, rovnako sa ale môže stať aj naopak. Ceny bitcoinu sa počas niekoľkých dní vyšplhali na maximum, za chvíľu už zase spadli o niekoľko tisíc dolárov dole. Česi si kryptomeny kupujú, pretože chcú mať vlastné prostriedky, napríklad na hypotéku.
Za minulý rok si kryptomenu kúpilo niekoľko desiatok tisíc Čechov a utratili za nich takmer päť miliárd korún. Česi ale zo svojich príjmov z kryptomien neodvádzajú žiadne dane. Mnohí z nich sa totiž dostali do mínusových hodnôt, teda nemajú žiadne príjmy – nič nedaní. Pokiaľ ale na kryptomenách niečo zarobíte, mali by ste odviesť daň 15 % z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou.
Zdanenie kryptomien je problematické
Pretože sú kryptomeny virtuálnou menou, je tiež problematické ich zdaniť. Vďaka anonymite sa teraz spolieha na poctivosť tých, ktorí kryptomenu kupujú, ale niektorí ľudia to samozrejme nerešpektujú, takže ju isté, že všetky dane odvedené nie sú. Myslí si to poprední českí ekonómovia. Štát o kryptomenách nemá žiadne údaje, ale je možné, že sa v najbližšej dobe na obchody s kryptomenami o to viac zamerajú.
Nie je ale isté, o koľko peňazí štát príde kvôli nezdaneniu kryptomien. Môže ísť o stovky miliónov, ale záleží na tom, za akú čiastku sa aktuálne napríklad bitcoin predáva. Museli by sa urobiť opatrenia, podľa ktorých by mohol štát zisťovať, kto si kryptomeny nakupuje a koľko z nich má príjem.