Každý správny majiteľ vozidla vie, aké dôležitá je starostlivosť o údržbu svojho tátoša tak, aby mu poslúžil čím najdlhšie a stal sa spoľahlivým pomocníkom. A práve preto je potrebné kontrolovať aj správnu hladinu motorového oleja. Výber rozličných druhov je na trhu skutočne bohatý, či už sa rozhodnete pre prírodný alebo syntetický. Dnes vám poradíme, ako si vybrať ten ideálny.
Prečo je motorový olej taký dôležitý?
Premazaním sa totiž zmenšuje neustály styk pohyblivých súčastí a zároveň sa tým znižuje aj ich vzájomné trenie. Okrem toho vie prispieť k správnemu chodu motora a udržovať ho v brilantnej kondícii, dokonca ho uchráni aj pred škodlivou koróziou a prehriatím a v miestach, kde hrozí až horenie je nápomocný pri ich schladení. Neúprosný čas sa postupne negatívne podpíše na zníženej kvalite oleja, pretože sa začne zanášať ostatkami rozličných prímesí a častíc. V akých intervaloch by ste ho mali meniť, záleží aký typ vozidla vlastníte a aký štýl jazdy preferujete. Odporúčaná doba životnosti olejov je asi 30 000 km, ale pokiaľ sa auto dlhšiu dobu nepoužíva, ovplyvní to jeho kvalitu a s jeho výmenou by ste nemali otáľať už po 12 000 kilometroch minimálne raz za rok.
Minerálny alebo syntetický
Oba druhy olejov sa vzájomne líšia nielen kvalitou a cenovou úrovňou, ale i technológiou výrobného procesu. Minerálne sa získavajú rafináciou ropy, kedy sa z nej nežiadúce a toxické zložky odstránia. Sú vhodné najmä pre staršie typy áut, pretože sú málo výkonné a ich spotreba je pomerne vysoká, i keď sú cenovo prijateľnejšie. Syntetický je drahším produktom, ale vďaka nákladnejšej chemickej úprave si zachoval mnoho pozitívnych vlastností. Ponúka totiž znamenitý výkon motora a jeho skvelú ochranu, nižšiu spotrebu paliva, lepší studený štart a v neposlednom rade je aj zárukou jeho dlhej životnosti. Ak si však zvolíte zlatú strednú cestu, siahnite po tzv. polysyntetických typoch olejov.
Akú viskozitu oleja si vybrať?
Viskozita ako jedna zo základných vlastností oleja predstavuje mieru jeho vnútorného trenia, teda odpor, ktorý kladie k tečeniu. Je udávaná klasifikáciou SAE (Society of Engineers) a vyjadrujú ju dve hodnoty. Prvá končiaca písmenom W (winter – zima) znamená úroveň tečenia v studenom stave, napríklad pri štarte. Z druhej sa zas dá vyčítať ako tečie olej pri klasickej teplote v priebehu prevádzky. Čím je číslo nižšie, tým lepšie preteká. Od oleja s viskozitou 10W-30 očakávajte pri chladnom štartovaní lepšie vlastnosti tečenia ako pri hodnote 15W-30. Majte na pamäti, že hustota olejov sa ochladením prirodzene zvýši a naopak zahriatím sa zníži.
V súčasnosti výrobcovia automobilov kladú významný dôraz na ochranu životného prostredia, a preto vynakladajú enormné úsilie na zníženie spotreby palív. Odporúčajú teda používanie olejov s nižším stupňom viskozity. Redší olej totiž vyniká lepšou kĺzavosťou s optimálnym trením a minimálnym odporom, čim podporuje efektívnejšiu prácu motora. Logickým vyústením je nižšia palivová spotreba a tým i menšia tvorba znečisťujúceho a škodlivého CO2. Pri kúpe vhodného oleja sa riaďte hlavne odporúčaniami výrobcu a hodnotu SAE vyberte s ohľadom na štýl jazdy. Keď obľubujete dlhšie cesty, výrobcovia vtedy radia uprednostniť nižšie číslo za písmenom W. Pokiaľ preferujete množstvo krátko trvajúcich jázd, tak hodnota SAE s vyšším číslom vám bude užitočnejšia.