Viete, ako upraviť vysoký krvný tlak?

Krvný tlak vzniká v našom krvnom riečisku tým, že krv pôsobí na steny ciev a zabezpečuje jej prietok tepnami i žilami. V tom jej významne napomáha životne dôležitý orgán – srdce pracujúce ako pumpa. Striedavo sťahuje a uvoľňuje svoju svalovinu. Počas stiahnutia sa srdcový sval zmrští a potom krv vytlačí do obehu krvi, čo vnímame ako úder. V priebehu uvoľnenia sa srdcový sval naplní okysličenou krvou z pľúc, objem ciev sa  stiahne a krv sa znovu vymrští do krvného obehu. A práve takto je krv udržiavaná v nepretržitom a ustavičnom kolobehu. Keď je však tlak krvi príliš vysoký a poškodzuje cievnu výstelku, začnú vytvárať krvné zrazeniny a tukové zhluky. Tie môžu cievu upchať a spôsobiť vznik infarktu myokardu alebo pri prasknutí mozgovej cievy zas cievnu mozgovú príhodu. 

Ako zistíte, že trpíte hypertenziou?

V začiatkoch ochorenia sa vysoký tlak takmer vôbec výrazne neprejavuje. Ale nepríjemné migrény, dýchavičnosť, neprekonateľná únava či pískanie v ušných bubienkoch vás určite prinútia navštíviť vášho praktického lekára. Pokiaľ vám za pomoci tlakomeru alebo Holter zariadenia nameria hodnoty nad 120 mmHg, je zrejmé, že ide o hypertenziu primárnu či sekundárnu. Primárna žiadnu príčinu nemá, ale sekundárny typ je dôsledkom iných chronických chorôb ako je zvýšená funkcia štítnej žľazy, poruchy funkcie obličiek a nadobličiek, cukrovka a ateroskleróza

Ako si pomôcť pri znižovaní vysokého krvného tlaku?

Užívajte lieky a doprajte si každodenné prechádzky

Ak chcete mať opäť zdravý srdcovo – cievny systém, predovšetkým užívajte naordinované lieky  a tiež nezabúdajte na úpravu vašej stravy i váhy hlavne ak vás trápi obezita. Pamätajte, že výdaj energie musí byť vyšší než príjem kalórií. Jedna hodina prechádzky denne vám zabezpečí spálenie 40 g tukových zásob, čo znamená, že mesačný úbytok na váhe je 1 kilogram. Za pár mesiacov môžete byť ľahší o niekoľko kilogramov, čo sa pozitívne odzrkadlí nielen na vašom tlaku, ale aj na zvýšenej fyzickej kondícii, imunite a predídete aj osteoporóze.

Vyskúšajte liečivú silu čierneho cesnaku a chioskej mastichy

Čierny cesnak sa získava fermentáciou klasického cesnaku, počas ktorej nadobudne čierne sfarbenie a hladina aktívnych liečivých zložiek sa v ňom mnohonásobne zvýši. Objavíte v ňom sírne zlúčeniny a alicín, ktoré sa podieľajú na znížení cholesterolu, lipidov a krvného tlaku. Tento cesnak zároveň ochraňuje pečeňové bunky i bunky imunitného systému a vďaka obsahu flavonoidov pomáha zmierniť príznaky astmy a alergie i chronickej žilovej nedostatočnosti. Tá sa prejavuje pocitom ťažkých nôh a opuchmi, čo zaťažuje srdce, cievy a celkovo zvyšuje tlak krvi. Ďalším skvostom prírody, ktorý dokáže vynikajúco upraviť hladinu krvného tlaku je chioská masticha, pretože polyfenoly v nej obsiahnuté zohrávajú významnú úlohu pri znižovaní zlého LDL cholesterolu a bránia tvorbe aterosklerotických plátov. Pri ateroskleróze tepny strácajú svoju pružnosť, sú hrubšie a tuhnú. Cholesterol sa počas vývinu choroby usadí na ich stene a utvorí povlak, ktorý keď praskne, vytvorí zrazeninu blokujúcu krvný prietok. To všetko vyvoláva zvýšenie tlaku a práve vtedy prichádza na pomoc chioská masticha.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.