V skleníku si vypestujete tie najšťavnatejšie plody

Patrí medzi vaše záľuby pestovanie chutnej zeleniny alebo nádherných kvetín. Keď chcete, aby rástli rýchlejšie a docieliť ich vysokú kvalitu, určite si zakúpte záhradný skleník. Odvďačí sa vám úrodou šťavnatými zdravo vyzerajucími plodmi s fantastickou chuťou a nezameniteľnou arómou. My vám poradíme, na aké kritéria by ste sa mali zamerať pri jeho výbere.

Oblúkový alebo so sedlovou strechou

Veľkej obľube sa dnes tešia najmä oblúkové modely, montáž ktorých spočíva v zhotovení silnej konštrukcie, do ktorej budete postupne prichytávať jednotlivé polykarbonátové kusy s vysokou ohybnosťou, čím vytvoríte príťažlivý zaoblený dizajn. Skleník so sedlovou strechou predstavuje akúsi skladačku, ktorú zhotovíte vkladaním väčších či menších dielov do rámov zapadajúcich do drážok. Môžete ich však uchytiť aj pomocou svoriek. Je skvelé, že ak sa vám jeden z komponentov nalomí alebo rozbije, postačí ho iba vymeniť.

Konštrukcia

Výrobný materiál skleníkových konštrukcií je naozaj rôznorodý a vy si môžete vybrať z bohatej ponuky plastových, pozinkovaných, oceľových a hliníkových typov. Po oceľových a pozinkovaných siahnite vtedy, ak preferujete prvotriednu kvalitu, pretože vynikajú mohutnou robustnosťou, obdivuhodnou pevnosťou a excelentnou schopnosťou odolať náporu silného vetra, ťažkého snehu i vysokým teplotám. Oceľové nepodliehajú škodlivej korózii, preto si nebudete musieť robiť starosti s ustavičným natieraním. Ak sa rozhodnete pre plastové typy si vás získajú svojou ľahkosťou aj výbornou ohybnosťou, hliníkové zas mimoriadnym odporom voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Materiál výplne

Mnohí uprednostňujú ako výplň skleníkov klasické záhradnícke sklo alebo tvrdené bezpečnostné sklo s brilantnými chemickými a fyzikálnymi vlastnosťami. Preto nedochádza k jeho prasknutiu a poradí si aj s následkami pôsobenia mrazivej zimy i vysokých horúčav. Pre rastliny vytvára prospešnú klímu pre vitálny rast. Vzhľad skla býva hladký, ale aj zvrásnený, čo je zárukou rovnomerného dopadu lúčov slnka a ich rozptylu. Listy plodov a kvetov tak budu dokonalo ochranené pred spálením. Často používaným výplňovým materiálom skleníkov je polykarbonát. Obdivovať môžete jeho tepelno – izolačné účinky, schopnosť udržiavať nahromadené teplo, výraznú priepustnosť svetla až 80%, dlhú životnosť a tiež pozoruhodnú odolnosť voči krupobitiu i náhlym teplotným zmenám. Polykarbonát je ošetrený špeciálnou UV vrstvou, úrodu fantasticky ochráni pred žiarením a nebezpečným žltnutím a samotný materiál pred krehnutím.

Spôsob vetrania

Aby ste boli s prevádzkou skleníka spokojní, je dôležité ho zabezpečiť jednokrídlovými alebo hodnotnejšími dvojkrídlovými v polovici predelenými dverami. Ich vrchnú časť je vhodné využiť na vetranie, ale ak patríte k náročnejším užívateľom, poohliadnite sa po takých, ktoré majú v stene plášťa zabudované strešné okná. Máte možnosť ich ovládať manuálne alebo autmaticky. Skvelý automatický spôsob pracuje princípom tepelnej roztiažnosti. Pokiaľ sú teploty vysoké, okno sa otvára a naopak pri poklese sa plne automaticky zatvorí.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.