Umelé prsty od Toyoty: Bezpečná spolupráca človeka a robota

Automobilka Toyota sa okrem výroby áut zameriava aj na inovácie v oblasti robotiky a bezpečnosti práce. V reakcii na klesajúcu pôrodnosť a starnutie populácie, ktoré vedú k úbytku pracovných síl, sa Toyota zameriava na spoluprácu človeka a robota. S týmto trendom ale prichádza aj otázka bezpečnosti, a to predovšetkým ochrany rúk pracovníkov v blízkosti robotov.

Nedostatočnosť existujúcich noriem

Normy ISO pre hodnotenie bezpečnosti robotov nepočítajú s rizikom zachytenia prstov v úzkych priestoroch menších než 10 mm. Detekcia nebezpečenstva pomocou senzorov má tiež svoje limity. Vzhľadom k tomu, že automobilové diely bývajú tvrdé a ostré a práca s nimi komplexná, vyvstala potreba nástroja na hodnotenie rizika zachytenia prstov v malých priestoroch.

Vývoj analógovej figuríny prstu

Toyota v spolupráci s Centrom analýzy výrobkov Panasonic a Nagojskou univerzitou vyvinula figurínu ľudského prstu pre testovanie bezpečnosti robotov. Z etických dôvodov bola pre výrobu figuríny použitá prasacia koža, ktorá sa ľudskej koži veľmi podobá. Výsledkom je realistická a pružná atrapa prstu s kovovou kosťou vo vnútri.

Figurína umožňuje jednoduché testovanie úchopu robotického zariadenia a simuláciu interakcie s človekom. Proces posudzovania a hodnotenia bezpečnosti sa tak stáva oveľa efektívnejším oproti používaniu počítačových modelov.

Figurína našla uplatnenie v Toyote, kde ju koordinátor robotiky a automatizácie Mori používa pre testovanie bezpečnosti robotov v závodoch. Očakáva sa, že figuríny nájdu široké uplatnenie aj mimo automobilového priemyslu, napríklad v dizajne nábytku.

Vývoj analógovej figuríny prstu od Toyoty predstavuje inovatívne riešenie pre zaistenie bezpečnosti v prostredí, kde zdieľa priestor človek a robot. Figurína umožňuje efektívne testovanie a hodnotenie rizík a otvára dvere k bezpečnejšej spolupráci v širokom spektre priemyselných odvetví.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.