Trápi vás anémia? Doplňte si železo a vitamín B12

Anémia je ochorenie, ktoré vzniká vtedy, ak si náš organizmus nedokáže vytvoriť dostatok červených krviniek alebo ich nadmerne stráca. Ich súčasťou je krvné farbivo – hemoglobín, ktorý má za úlohu správne transportovať kyslík tam, kde je potrebný, teda do jednotlivých orgánov a tkanív. Pokiaľ je však krviniek a hemoglobínu málo, telu začne chýbať nevyhnutný kyslík, čoho výsledkom je neustály pocit slabosti, dýchavičnosti a únavy. 

Čo spôsobuje vznik anémie

Nedostatok železa, tehotenstvo i ochorenie kostnej drene

Ak ste po operačnom zákroku alebo sa u vás prejavujú príznaky zníženého vstrebávania živín z tenkého čreva alebo máte nadmernú hladinu vápnika v tele, môže sa u vás vyvinúť anémia z nedostatku železa. Taktiež tehotenstvo je obdobím, kedy žene tento minerál chýba, pretože si ho odoberá plod dieťaťa vyvíjajúci sa v jej tele. V zriedkavých prípadoch je málokrvnosť zapríčinená zlyhávaním kostnej drene, kedy práve ona  nie je schopná vytvoriť  nevyhnutný počet krvných doštičiek zodpovedných za zrážanie krvi a aj bielych krviniek potrebných pre budovanie imunity a odolnosti. V neposlednom rade spomeňme aj typ anémie, ktorá je typická  nadmernou veľkosťou červených krviniek a ich nezrelosťou. Tie potom nedokážu kyslík účinne viazať a prenášať do celého tela,  ktoré pri tomto ochorení zároveň trpí aj zníženou hladinou vitamínov B9 a B12.

 Autoimunitné ochorenia i choroby obličiek

Keď je imunitný systém človeka zdravý, ľahko rozpozná cudzorodé baktérie, vírusy a toxíny, ktoré začne efektívne napádať a ničiť. Ale pri autoimunitných chorobách ako je artritída, lupus či Crohnova choroba sa stáva príliš aktívnym a útočí voči vlastným bunkám. Napáda erytrocyty – červené krvinky, čo zapríčiňuje ich znížený počet a vedie ku vzniku anémie. V praxi lekári neraz pomáhajú aj pacientom s takým druhom málokrvnosti, pri ktorom postihnuté obličky nie sú schopné vytvárať hormón erytropoetín podporujúci tvorbu krviniek v kostnej dreni. Tie potom v krvnom obehu chýbajú a človek upadá do stavu anémie.

 

Ako teda anémiu liečiť?

Podľa typu anémie, ktorú vám zistí váš lekár, vám bude naordinovaná aj vhodná liečba, buď v podobe železa, kyseliny listovej alebo vitamínu B12. Tieto výživné látky si môžete zakúpiť aj vo forme  voľnopredajných liekov ako tablety, kapsule či kvapky. Bohatý obsah železa a vitamínov skupiny B nájdete aj v hovädzom a bravčovom mäse, brokolici, makrele, ale aj v tekvicových semienkach, mandliach a orechoch.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.