Tipy na výlety v Beskydách

Už ste sa boli pozrieť na Valašsku v Beskydách? Severná Morava ponúka mnoho pamiatok a turistických zaujímavostí. Napríklad hora Radhošť s Radegastom, Pustevny, Zámok vo Frýdku Místku, Lysá hora, Čertovy skaly, vodná nádrž Šanca, jaskyňa Šípka a mnoho ďalších.

Archeopark v Chotebuzi

Archeopark v Chotěbuzi – Podobore je budovaný ako replika pôvodného slovanského opevneného hradiska. Pred storočiami tu žili naši predkovia. Bola doložená existencia opevneného hradiska z doby Veľkomoravskej ríše. Hradisko bolo Slovanmi opustené postupne v 11. storočí. Pozostatky po rozsiahlom hradisku, zvyšky valov, hradieb, základov stavieb, cenné keramické črepy, kovové predmety, mince a ďalšie nálezy, boli objavené pred pár desiatkami rokov. Hora Radhošť je vysoká 1129m. Nájdete na nej sochu slovanského boha Radegasta. Tiež nádhernú prechádzku sedlom Pustevny, kríž z roku 1805, Kaplnku sv. Cyrila a Metoda z rokov 1896-98, súsošie oboch vierozvestcov z roku 1931, televízny vysielač…

Zrúcanina hradu Hukvaldy

Zrúcanina hradu Hukvaldy je najväčšou hradnou zrúcaninou na Morave. V obci Hukvaldy nájdete aj rodný dom Leoša Janáčka. Z vyhliadky je nádherný výhľad na celé Radhošťské a Moravskosliezske Beskydy.

Lysá hora

Lysá hora meria 1323 m. Je najvyšším vrcholom Beskýd s meteorologickou stanicou na vrchole. Na jej úpätiach sa nachádzajú ďalšie zaujímavosti ako mohyla Ivančena, Ondrášove dúry… Na vrchol hory vedie Náučný chodník z Malenovic a Ostravice.

Zámok vo Frýdku Místku

Krásny je zámok vo Frýdku Místku, v ktorom sídli Múzeum Beskýd. Zámok stojí na kopci. Mesto je rozdelené riekou Ostravicou, ktorá ním preteká. Z pôvodného gotického hradu sa zachovalo iba vnútorné jadro so štvorcovou vežou. Neskôr bol zámok zrekonštruovaný v barokovom štýle. Barokovo bol upravený aj interiér kaplnky sv. Barbory ​​av druhej štvrtine 17. stor. boli postavené aj hospodárske budovy obklopujúce prvé nádvorie. Za zhltnutie stojí prehliadka nového zámockého okruhu so zámockými interiérmi, rytierskou sálou s 35 erbmi sliezskej šľachty, ukážka dobového nábytku (ako secesný paraván či čierny kubistický stôl, vyhliadkovou vežou) gloriet, kaplniek sv. Barbory ​​a ďalšími zaujímavosťami.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.