Tipy na najlepšie potápačské destinácie sveta: Kde sa vám nebude chcieť z vody?

Nuda na lehátku s kokteilom v ruke nie je nič pre vás? Pokiaľ túžite po nevšedných zážitkoch a ste pre nich ochotní absolvovať výlet pod morskou hladinou, urobte si potápačský kurz a začnite objavovať krásy podmorského sveta. Nebudete sami – každoročne sa za potápaním do zahraničia vydá cez štyridsať tisíc nadšencov a desatina neváha vycestovať do vzdialených destinácií. Aby sme vás správne navnadili, pripravili sme zoznam najznámejších potápačských lokalít.

Sarm aš Šajch (Egypt)

Potápanie je v Egypte jednou z najčastejšie prevádzkovaných športových aktivít. Vzhľadom k bohatému podmorskému životu, úchvatným koralovým útesom a vrakom potopených lodí je to pochopiteľné. Na svoje si prídu začiatočníci aj pokročilí, ktorí vyhľadávajú potápanie v extrémnych podmienkach.

Maria la Gorda (Kuba)

Potápanie v Karibiku patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Medzi najlepšie hodnotenými lokalitami nájdete kubánsku zátoku Maria la Gorda. Preháňa sa tu húfy mnohých druhov rýb vrátane barakud, raja a žraloky obrovské. Škoda len, že povolenie ročne získa iba 350 šťastlivcov.

Veľký bariérový útes (Austrália)

Great Barrier Reef, slovensky Veľký bariérový útes bezpochyby patrí k najlepším potápačským lokalitám na svete. Jednak preto, že je pre svoju dĺžku (cca 2000 km) najväčším koralovým útesom s približne 400 druhmi koralov, ale aj vďaka pestrosti morskej fauny. Okrem 1500 druhov rýb stretnete veľryby, delfíny, korytnačky a ďalších zástupcov.

Belize

Blízko pobrežia Belize – malého štátu na východnom pobreží Strednej Ameriky – sú k videniu veľkí raji aj žralok fúskatý, Rozkladajú sa tu tri zo štyroch atolov Karibského mora a potápačom sa naskytá pohľad na veľmi rozmanitú zmes jaskýň, ostrovčekov a ďalších útvarov. Zďaleka najväčším lákadlom je však ikonický Blue Hole – zatopený závrt s takmer dokonalým kruhovým pôdorysom.

Maledivy

Medzi top potápačskými destináciami nikdy nechýbajú Maledivy. Srdce potápačov si získali rozmanitú a bohatú podmorskú flóru, teplou priezračnou vodou, skvelou viditeľnosťou a mnohými dobre zmapovanými lokalitami s možnosťami potápania do 40m hĺbky.

Maui (Havaj)

Fascinujú vás žraloky? Tých menších koralových je v bezprostrednom okolí ostrova Maui viac ako dosť. Okrem nich sa tu hojne vyskytujú veľryby, morské korytnačky a raja. A keď zavítate do morského parku Molokini Crater, užijete si dych vyrážajúci pohľad na jedinečné skalné útvary, ktoré vytvorila tuhnúca láva.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.