Tešíte sa na digitálne euro?

O tom, či Európska centrálna banka spustí približne v roku 2025 používanie digitálneho eura, ešte úplne rozhodnuté nie je. Celý proces je vo fáze skúmania, ktoré sa má ukončiť do konca roka 2023. 

Benefity digitálneho eura

Využívanie digitálnych peňazí bude fantastické v tom, že trvanie prevodu sa skráti na pár sekúnd. Dnes, ak zasielate peniaze na iný bankový účet, spravidla si počkáte jeden pracovný deň. Digitálne peniaze oceníte hlavne preto, že platba bude okamžite potvrdená a bude bezdotyková, čo v prípade pandémie môžeme považovať za výhodu. Transakciám sa potešia najmä obchodníci kvôli ich dostupnej cene v porovnaní so súčasnými kartovými alebo hotovostnými prevodmi. Mnoho malých podnikateľov tvrdí, že platby kartami sú pre nich neakceptovateľné pre vyššie finančné náklady, ktoré hradia banke. V neposlednom rade pripomeňme, že digitálne euro bude dostupné aj pre tých, ktorí nie sú majiteľmi kariet.

Digitálneho eura sa obávať nemusíte

Mnohí z nás síce so zavedenia digitálneho eura obavy nemajú, ale sú aj takí, ktorí tvrdia, že to bude znamenať zánik hotovosti či nepostačujúcu ochranu súkromia. Podľa názoru Európskej centrálnej banky sú však neopodstatnené. Nenahrádza totiž hotovosť, ale bude slúžiť ako plnohodnotná digitálna mena popri hotovosti.

Za najbezpečnejšie dnes považujeme platenie bankovkami a mincami, pretože je anonymné. Pokiaľ sa zameriame na prevody kartou alebo medzi účtami, ostáva po nich elektronická stopa. Tú môžu sledovať pracovníci banky, polícia, ale i kartové spoločnosti.

Prechodom od fyzických platidiel na inovovanú formu sa ochrana súkromia dostane ešte viac do popredia. V dôsledku toho hľadá ECB kvalitné technické riešenia, aby túto nevyhnutnosť zabezpečila na čo najvyššej úrovni. Jednou z možných obáv je aj volatilita – nestálosť meny. Pri pohľade na súkromné digitálne kryptomeny, ktorých hodnota neustále kolíše, pri eure sa to nestane. Kurz zostane rovnaký ako u papierového eura a menová politika bude pod dohľadom centrálnej banky. Zaujímavosťou je, že digitálna mena sa už dnes používa napríklad v Nigérii či Bahamských ostrovoch.

Euro bude uložené v digitálnej peňaženke

Obyčajní ľudia sa k digitálnemu euru dostanú prostredníctvom digitálnej peňaženky. Predstavte si ju ako mobilnú aplikáciu, v ktorej po prihlásení bude možné vykonávať potrebné platby, pozrieť si zostatok a pohyby na účte ako doposiaľ v internet bankingu. V priebehu transakcie sa mena presunie z nášho účtu na účet príjemcu a to bez potreby banky, platobnej spoločnosti či mobilných operátorov ako sprostredkovateľa. A ak sa pýtate, či papierovým bankovkám hrozí zánik, tak určite nie. Môžu byť ale nahradené polymérovými, ktoré obsahujú bezpečnostné prvky a ich výhodou je, že sú odolné voči poškodeniu, vyšším teplotám i vode ako záruka ich dlhej životnosti.V Austrálii ich používajú už od roku 1988.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.