Či už podnikáte alebo nie, pôžička sa môže občas hodiť každému z nás. Je len málo takých, ktorí pôžičku nikdy nemali a ani ju neplánujú. Život na dlh sa tak trochu stáva štandardom. Zadlženie však býva často dlhodobé a za tú dobu sa môžu v banke alebo nebankovej spoločnosti zmeniť podmienky, ktoré vám už nevyhovujú. Existuje ale riešenie, a to je refinancovanie alebo konsolidácia pôžičiek. Aký je v tom rozdiel?
V čom sa líšia?
Ak nie ste so svojou pôžičkou spokojní, je na mieste zvážiť možnosť refinancovania. Pri refinancovaní dochádza k nahradeniu pôvodnej pôžičky pôžičkou novou, čo môže byť výhodnejšie aj menej výhodné v závislosti od podmienok. Pred podpisom buďte obozretní a všetko si starostlivo preštudujte. Druhým variantom je tzv. konsolidácia, ktorá sa od refinancovania zásadne líši. Ide totiž o zlúčenie niekoľkých dlhov do jedného, čo má za následok to, že každý mesiac hradíte iba jednu splátku.
Vyberajte starostlivo
Kedy je pre vás tá ktorá možnosť výhodnejšia? O refinancovaní pôžičky nemá zmysel uvažovať za predpokladu, že ste uzavreli nebankovú pôžičku bez doloženia príjmov. Tieto záväzky bývajú väčšinou na krátku dobu a nemá zmysel ich meniť. Nad refinancovaním je možné premýšľať v prípade, že sa bavíme o nejakom dlhodobom bankovom produkte. Ak sa napríklad blíži koniec fixačného obdobia, je dobrým nápadom osloviť konkurenčné banky, ktoré vám môžu urobiť lepšiu ponuku. Každá banka si vás bude chcieť získať a je pravdepodobné, že sa vám podarí dohodnúť lepšie podmienky.
Konsolidácia má zase zmysel iba vtedy, keď máte pôžičiek viac. Vďaka zlúčeniu bude dlh prehľadnejší a môže sa podariť získať aj lepší úrok alebo podmienky. Pri konsolidácii je potrebné byť v strehu, pretože sú tu aj riziká, ktoré treba zvážiť. Môže ísť predovšetkým o možné poplatky za predčasné splatenie úverov. Rozhodne teda nemožno odporučiť bezhlavo sa vrhať do konsolidácie. Zvážte, či je vzniknutá úspora vďaka konsolidácii vyššia ako sankčné poplatky za predčasné ukončenie zmlúv.