Ťaží vás nesplatený úver? Riešením môže byť konsolidácia alebo refinancovanie

Či už podnikáte alebo nie, pôžička sa môže občas hodiť každému z nás. Je len málo takých, ktorí pôžičku nikdy nemali a ani ju neplánujú. Život na dlh sa tak trochu stáva štandardom. Zadlženie však býva často dlhodobé a za tú dobu sa môžu v banke alebo nebankovej spoločnosti zmeniť podmienky, ktoré vám už nevyhovujú. Existuje ale riešenie, a to je refinancovanie alebo konsolidácia pôžičiek. Aký je v tom rozdiel?

V čom sa líšia?

Ak nie ste so svojou pôžičkou spokojní, je na mieste zvážiť možnosť refinancovania. Pri refinancovaní dochádza k nahradeniu pôvodnej pôžičky pôžičkou novou, čo môže byť výhodnejšie aj menej výhodné v závislosti od podmienok. Pred podpisom buďte obozretní a všetko si starostlivo preštudujte. Druhým variantom je tzv. konsolidácia, ktorá sa od refinancovania zásadne líši. Ide totiž o zlúčenie niekoľkých dlhov do jedného, ​​čo má za následok to, že každý mesiac hradíte iba jednu splátku.

Vyberajte starostlivo

Kedy je pre vás tá ktorá možnosť výhodnejšia? O refinancovaní pôžičky nemá zmysel uvažovať za predpokladu, že ste uzavreli nebankovú pôžičku bez doloženia príjmov. Tieto záväzky bývajú väčšinou na krátku dobu a nemá zmysel ich meniť. Nad refinancovaním je možné premýšľať v prípade, že sa bavíme o nejakom dlhodobom bankovom produkte. Ak sa napríklad blíži koniec fixačného obdobia, je dobrým nápadom osloviť konkurenčné banky, ktoré vám môžu urobiť lepšiu ponuku. Každá banka si vás bude chcieť získať a je pravdepodobné, že sa vám podarí dohodnúť lepšie podmienky.

Konsolidácia má zase zmysel iba vtedy, keď máte pôžičiek viac. Vďaka zlúčeniu bude dlh prehľadnejší a môže sa podariť získať aj lepší úrok alebo podmienky. Pri konsolidácii je potrebné byť v strehu, pretože sú tu aj riziká, ktoré treba zvážiť. Môže ísť predovšetkým o možné poplatky za predčasné splatenie úverov. Rozhodne teda nemožno odporučiť bezhlavo sa vrhať do konsolidácie. Zvážte, či je vzniknutá úspora vďaka konsolidácii vyššia ako sankčné poplatky za predčasné ukončenie zmlúv.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.