Šetriť palivo môžete aj pri autách so spaľovacím motorom

Ekológia je trendy. Nie každý je však priaznivcom hybridných alebo elektrických áut. Nehľadiac na to, že čo u týchto modelov ušetríte pri prevádzke, to obvykle zaplatíte vopred na vyššej obstarávacej cene. Okrem toho mnoho ľudí k ekologickému mysleniu nevedie ani tak osobné presvedčenie, ako snaha ušetriť. Najmä ak práve ceny benzínu a nafty rastú. V našom dnešnom článku vám prezradíme, ako spotrebu auta znížiť.

Kontroverzný stop-štart systém

Jedným z krokov k úspornejšiemu cestovaniu, ktorý automobilky uvádzali na trh s veľkou pompou, bol stop-start systém. Pravdou je, že spotrebu skutočne nepatrne znižuje, najmä pokiaľ veľa jazdíte po meste, ale negatívne sa prepisuje na životnosti niektorých súčiastok automobilu. Väčšine ľudí sa tak príliš neoplatí. Našťastie sú iné metódy, ako spotrebu znížiť bez vedľajších efektov.

Jazda podľa pravidiel

Trošku paradoxne vám najviac môže ušetriť správny štýl jazdy, ktorý prakticky vo všetkých ohľadoch korešponduje s pravidlami cestnej premávky. Ušetríte, ak budete:

  • Dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici – s vyššou rýchlosťou rastie aerodynamický odpor a zvyšujú sa otáčky motora, čo pochopiteľne zvyšuje spotrebu.
  • Dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi automobilmi – tá je zhodou okolností zhruba rovnaká, ako takzvané veterné vrecko, v ktorom je vaše vozidlo vystavené menšiemu odporu vzduchu.
  • Jazdiť plynulo a využívať zotrvačnosti. Jazda štýlom brzda-plyn je pochopiteľne menej efektívna, než plynulá jazda, pri ktorej brzdíte motorom, alebo zrýchľujete pri jazde z kopca prirodzene za využitia gravitácie. Pri prudkom stúpaní je dobré rozbehnúť sa už v predstihu, pokiaľ to pochopiteľne situácia na ceste umožňuje.

Úsporné jazde tiež pomáha, pokiaľ je vaše auto v perfektnom technickom stave. Väčšina nezrovnalostí a defektov sa totiž prejavuje aj zvýšenou spotrebou. Tá je často prvým signálom, že s autom je niečo v neporiadku.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.