Používanie sadrokartónových stien je dnes v stavebníctve módnym trendom a predstavuje súčasť tzv. suchej stavby. Znamená to, že dosky aj priečky sa ukotvia na podkonštrukciu mechanickým spôsobom bez aplikácie mokrých procesov, pri ktorých sa používa lepidlo. Veľkou prednosťou suchej výstavby je, že sa do stavby nevnáša príliš veľa vlhkosti.
Konštrukcie si vás získajú nielen mimoriadnou ľahkosťou, rýchlou možnosťou realizácie, ale aj variabilitou, keďže sadrokartónovú priečku dokážete bez problémov postaviť i zbúrať. Jednoducho povedané, ak si zaumienite, že chcete pozmeniť dispozíciu bytu či domu, expresne rýchlo sa vám to podarí.
Sadrokartón výborne odoláva požiaru
Predpokladáte správne, ak si myslíte, že klasický sadrokartón nie je do vlhkého prostredia určený. Výrobcovia to však vyriešili brilantne a dosky upravili impregnovaným povrchom aj jadrom s typicky zeleným sfarbením kartónu. Takto upravené dokážu znamenite odolávať vlhku i mokrému prostrediu. Je dôležité zvážiť, do akých podmienok dosku namontujete, teda či bude v priamom styku s vodou vo forme steny v kúpeľni alebo bude iba vystavená vyššej vlhkosti.
Zaujímavosťou je, že sadra ako súčasť sadrokartónu obsahuje až 20 % kryštalicky viazanej vody . A práve tá pôsobí pri vzplanutí požiaru ako hasiaci prostriedok, dokonca pri použití dosiek so špecifickými vlastnosťami dosahuje protipožiarna odolnosť skvelých 180 minút. Sadra je výnimočná i v tom, že je schopná ovplyvňovať prostredie vo vnútri miestností a to pohlcovaním či uvoľňovaním nadmerného množstva vlhkosti. Pokiaľ je vzduch suchý, sadrokartón začne uvoľňovať vodu formou pary a naopak pri vlhkom ovzduší vodnú paru absorbuje.
Sadrokartón ako vynikajúci tlmič zvuku
Možno sa obávate, že cez dosku zo sadrokartónu, bude každé slovo z vedľajšej miestnosti zachytené uchom iných ľudí. Táto predstava je však mylná a došlo by k nej vtedy, ak by bola predstena opláštená jednoduchými doskami. Ale v prípade použitia viacerých odlišných vrstiev, kedy sa predsadené konštrukcie opláštia sadrokartónovými doskami a vyplnia minerálnou izoláciou, je možné dosiahnuť najvyššiu vzduchovú nepriezvučnosť. Sadrokartónová priečka môže mať i lepšiu akustiku než pórobetónová alebo tehlová rovnakej hrúbky. Je to kvôli jej zloženiu, pretože viaceré druhy materiálov pohlcujú zvuk na rozličných úrovniach. Zatiaľ čo sadrokartón tlmí intenzitu hlbokých zvukov, minerálna výplň si poradí skôr s tými vonkajšími.
Tí náročnejší môžu dokonca siahnuť po špeciálnych sadrokartónových doskách disponujúcich väčšou objemovou hustotou a teda i kvalitnejšími zvukovoizolačnými vlastnosťami. Veľkým benefitom sadrokartónových dosiek je možnosť zabudovanie nielen zvukovej či tepelnej izolácie, ale aj inštalácií. Rozvody uložené v priečkach sadrokartónu sú pomerne často využívané v drevostavbách i murovanom jadre. A navyše ich montáž aj dostupnosť pri opravách sú bezproblémové.
Sadrokartón unesie veľa
Aj keď primárnou úlohou sadrokartónových dosiek nie je nosnosť konštrukcie bytov či domov, neznamená to, že ich nemožno zaťažiť. Znesú nielen váhu obrazov, ťažších políc, televízora, ale aj nábytkových či kuchynských skriniek. Musíte ale myslieť na vhodne zvolené riešenie ukotvenia celej konštrukcie. Ak je súčasťou opláštenia steny obyčajný sadrokartón, počas vešania rozmernejších predmetov budete obmedzovaní a predmety bude nevyhnutné ukotviť. Keď si však zaobstaráte také, ktoré sú vysoko pevné a tuhé a zabezpečujú dobrú statiku pre umývadlo, záchodovú misu aj linku v kuchyni, urobíte dobre. Keď vás zaujíma, aká je nosnosť steny vyrobenej zo sadrokartónu, tak napríklad jedna skrutka unesie až 40 kg a s rozperkou asi 60 kilogramov.