S liečivou stéviou môžete sladiť zdravšie

Nadmerná konzumácia bieleho cukru vyvoláva množstvo nepríjemných chronických ochorení. Pri procese rafinácie, čo je spôsob pri ktorom sa cukor vyrába, sa z neho vytrácajú významné výživné látky, minerály aj vitamíny. V dôsledku toho sa stáva pre človeka iba zdrojom prázdnych kalórií. Telo si potom chýbajúce živiny odoberá z jednotlivých orgánov, ktoré sú  oslabené a ich funkčnosť sa znižuje.

Biely cukor zdraviu neprospieva

Ak si doprajete sladenie cukrom vo väčších množstvách každý deň, pamätajte na to, že váš kardiovaskulárny systém je v ohrození, pretože hodnoty krvného tlaku a taktiež hladina zlého cholesterolu sa zvyšujú. Výsledkom je poškodená cievna výstelka so zúženými a menej priechodnými cievami s nízkou elasticitou, čo srdce rozhodne zaťažuje. Okrem toho sa organizmus prekysľuje a telo stráca životne nevyhnutný vápnik a horčík – minerály dôležité pre pevnosť a stavbu kostí a zubov. Ak človeku chýbajú, kostná hmota sa demineralizuje a ubúda z nej, čo vedie ku vzniku osteoporózy a zvýšenej kazivosti zubného chrupu.

V neposlednom rade je biely cukor spúšťačom chronického ochorenia – obezity. Tá je spojená s rôznymi respiračnými problémami, vysokým tlakom, so zníženou pohyblivosťou kĺbov a opotrebovaním chrupaviek, artrózou, ale aj s poruchou metabolizmu tukov zodpovedných za správnu činnosť hormonálneho systému a endokrinných žliaz ako je pankreas, podmozgová a štítna žľaza.

Používajte stéviu – zdravý prírodný cukor

Stévia cukrová, ktorú volajú aj sladká tráva je vzácna liečivá rastlina so zelenými protistojnými listami a bielymi kvetmi dosahujúca výšku asi 80 cm. Je zdrojom aminokyselín, trieslovín, saponínov, éterických olejov, vlákniny, železa, mangánu, vápnika, kremíka, fosforu, vitamínov A, B1, B2 a B3. A čo je dôležité, vyniká vysokou sladivosťou, je totiž 300 krát sladšia ako cukor a neobsahuje takmer žiadne kalórie. Vedci prišli na to, že sladkú chuť jej dodávajú látky obsiahnuté v listoch – steviozid a rebaudiozid.

Stévia významne podporuje normalizáciu hladiny  krvného cukru a zlepšuje funkčnosť pankreasu. Zvyšuje citlivosť na inzulín a tým hodnoty cukru v krvi znižuje. Inzulín je totiž hormón podieľajúci sa na regulácii množstva krvného cukru a zároveň prispieva k rastu nových svalových buniek.  Pokiaľ organizmus trpí jeho nedostatkom, často dochádza ku vzniku diabetu a následnými poruchami výkonnosti niektorých vnútorných orgánov. Obsahom trieslovín, saponínov a éterických olejov dokáže stévia pôsobiť antibakteriálne, antimykoticky a protizápalovo, čo oceníte pri liečbe zápalových ochorení kože – dermatitíde, ekzéme a akné, zápaloch ďasien a odstraňovaní zubného plaku.

Nezanedbateľný je aj podiel kyseliny retinovej v stévii, vďaka ktorej sa v tele tvorí kolagén. Je to bielkovina, ktorú objavíte v kĺboch, chrupavkách, koži, šľachách, väzivách i vlasoch. Vlasom dodá vysokú kvalitu, objem a bohatý  lesk a koža nadobudne pružnosť a mladistvý vzhľad. Kolagén spolu s fosforom, mangánom, zinkom a vápnikom posilnia a spevnia pohybový aparát, zvýšia celkovú pohyblivosť kĺbov a predídu nepríjemnej diagnóze osteoporóze.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.