Rugby a americký futbal – poznáte medzi nimi rozdiely?

Rugby ani americký futbal u nás nemajú takú hráčsku základňu, akú by si oba tieto športy zaslúžili. Česi sú národom futbalu a hokeja, aj keď v posledných rokoch sa stále viac začíname zameriavať aj na menej známe športy. Teda menej známe u nás, pretože napríklad rugby je druhým divácky najnavštevovanejším športom na svete, samozrejme po futbale. Väčšina verejnosti na prvý pohľad medzi týmito športmi nevidí rozdiel. Vidíme šišatý loptu a nevidíme rozdiely. Ak sa chcete lepšie orientovať v tom, čo je rugby a čo je americký futbal, my vám tieto športy aspoň vo všeobecnosti popíšeme.

Najprv rugby

Hra rugby bola založená v Anglicku. Rugby hrajú pätnásťčlenné družstvá na ihrisku s futbalovými rozmermi. Cieľom hry je dopraviť balón za súperovu bránku a tu ho položiť. Útočiace mužstvo má ale dovolené prihrávať balón len smerom dozadu alebo do roviny – nikdy nie dopredu. Dopredu sa smie len kopať. Práve tu je výrazný rozdiel.

Ďalší rozdiel je vo výstroji. Rugbysti, aj keď sa jedná o veľmi kontaktný šport, majú dovolené len chrániče holení, molitanové ramenné výstuže a helmu. Avšak nie kovovú helmu, ale len šitú as polstrovaním. Klasickú ragbyovú helmu je možné nájsť aj vo futbale. Od vážneho zranenia ju nosia futbalový brankár Petr Čech. Zaujímavosťou je, že pravidlá rugby u nás preložil, a vlastne teda uviedol do platnosti Ondřej Sekora v roku 1926. Ak sa vám toto meno zdá povedomé, je to ten istý pán Sekora, ktorý napísal detskú knihu Ferda Mravenec.

Americký futbal

Krajina pôvodu amerického futbalu asi nebude pre nikoho prekvapením – USA. Ihrisko na americký futbal je rovnaké ako na futbal klasický, len je rozdelené pozdĺžnymi čiarami vždy po piatich yardoch. Pri americkom futbale proti sebe vždy nastupujú 2 jedenásťčlenné družstvá.

Výbavu hráčov tvoria práve kovové helmy a chrániče ramien a stehien. V každom tíme sú minimálne 2 jedenásťčlenné mužstvá. Jedno mužstvo sa špecializuje na obranu, druhé na útok. V priebehu hry ich je možné pri akomkoľvek prerušení ľubovoľne vystriedať. Profesionálne mužstvá majú dokonca tretiu jedenástku hráčov na zahrávanie štandardných situácií. Cieľom hry je dostať loptu do súperovej konečnej zóny. Útočníci majú vždy 4 pokusy na to, aby s loptou pokročil aspoň o 10 yardov. Hodom balóna dopredu alebo počas. Po prekonaní desaťyardovej vzdialenosti majú tímy ďalšie 4 pokusy.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.