Postaviť rodinný dom dnes je nie len časovo a finančne náročné ale je to aj otázka zručnosti, vedomostí a legislatívy. Vybavovanie po úradoch a splnenie prísnych predpisov, ktoré majú novostavby spĺňať vám dá zabrať. Z tohto smeru je lepšie nechať to radšej na odborníkov, ktorý sa v tom vyznajú.
Stavebné povolenie
Ak ste si vybrali a zakúpili stavebný pozemok potrebujete si vybaviť stavebné povolenie. Bez neho výstavbu začať nemôžete. Na miestnom stavebnom úrade vám povedia aké doklady na vydanie stavebného povolenia budete potrebovať.
Čo budete potrebovať
- List vlastníctva – zdokladujete tak vlastníctvo stavebného pozemku.
- Potvrdenie o pripojení inžinierskych sietí – pokiaľ k stavebnému pozemku už inžinierske siete (voda, plyn, kanalizácia, elektrina) sú natiahnuté máte o problém menej. Ak nie sú, musíte sa obrátiť na správcov sietí (vodárne, elektrárne,…) so žiadosťou o pripojenie budúcej nehnuteľnosti. Vybavenie týchto potvrdení vám môže zabrať aj mesiace času a nie vždy je odpoveď kladná. V prípade zamietnutia napríklad pripojenia na plyn musíte nájsť iné riešenie (nahradíte kúrenie plynom napr. elektrickým vykurovaním).
- Oslovte susedov – pre rýchlejšie vybavenie stavebného povolenia môžete k žiadosti pripojiť aj prehlásenie majiteľov susedných pozemkov, že k výstavbe nemajú žiadne výhrady.
- Projekt – návrh ako bude stavba vyzerať, aké bude mať rozmery, …. projekt vám zhotoví stavebná firma, ktorú výstavbou rodinného domu poveríte.
Keď máte všetky dokumenty pokope môžete zájsť na stavebný úrad a podať žiadosť o vystavenie stavebného povolenia. Najneskôr do mesiaca od podania žiadosti dostanete odpoveď. Počítajte ale s tým, že úrad môže od vás chcieť ďalšie doklady čo tento čas môže predĺžiť.
Keď sa úrad vyjadrí kladne a vy budete mať stavebné povolenie môžete začať s výstavbou domu.