Očista proti jarnej únave

Štyridsaťdňový pôst pred veľkonoci tento rok začal 17. februára Popolcovou stredou. Nie, nebojte sa, nebudeme vás nútiť hladovať, ani rozjímať nad životom svätých.

Ostatne, so zdravím nehazardovali ani naši predkovia, ktorí pôst svedomito dodržiavali. Skúste sa nimi skôr inšpirovať. Má to množstvo výhod. Napríklad obmedzením mäsa uľavíte žalúdku a črevám. Pokiaľ si namiesto neho doprajete o to viac zeleniny, detoxikujete tak organizmus, doplníte vitamíny a ľahšie tak predídete jarnej únave.

Rozhodne nie je nutné chodiť od extrémov. Nemusíte jesť iba ovocie a zeleninu a piť len vodu či ovocné a zeleninové šťavy. Bohato stačí jedálniček len odľahčiť: jesť zdravé jedlá pripravené z čerstvého ovocia a zo surovej i dusenej zeleniny, domáce polievky, nezabúdať na orechy, biele pečivo vymeniť za celozrnné a pokúsiť jesť aspoň dvakrát týždenne ryby. Úplne vynechajte iba ťažké mäso, a pokúste sa maximálne obmedziť kávu a alkohol. Slabý čierny alebo bylinkový čaj sa povoľuje.

Najskôr sa vyliečiť

Pamätajte, že aj zmena k lepšiemu je pre telo záťaž a virózou či inou chorobou oslabený organizmus by to mohlo skôr položiť. Neprechádzajte prejavy choroby, ale naopak im venujte pozornosť. Neznamená to, že ich budete zveličovať a nervne sledovať každý príznak. Skôr treba hneď pri prvých prejavoch nasadiť ten správny účinný preparát či zmeniť svoje správanie (napríklad zaľahnúť do postele). Je to banalita, ale priznajte si, že to aj tak skoro nikdy nerobíte. Tak sa pre tentoraz obetujte. Zaobstarajte si prírodné spreje na nádchou upchatý nos, vďaka ktorým sa vám rýchlo uľaví, a pritom nezahltíte telo zbytočne chémiou.

Po nádche často nasleduje kašeľ. Uvedomte si, že nie každý je potrebné tlmiť. Pokiaľ nie je dráždivý a úporne suchý (ten je potrebné zastaviť, aby zbytočne nedráždil dutiny), je naopak ideálne vykašliavanie škodlivých látok podporiť.

Nič sa nemá preháňať – ani šport

Pokiaľ sa cítite fit a zmena jedálnička vám dodala energiu, je dobré očistu tela podporiť správne zvolenou pohybovou aktivitou. Ideálna je joga. Ale ani beh nie je od veci, pokiaľ si radi dávate do tela. Nielenže posilňujete svaly a zrýchľujte si metabolizmus, ale potením odchádza z tela aj škodlivé a odpadové látky. Namiesto nich nastupujú endorfíny, považované za hormóny šťastia. Na to, aby sa do tela vyplavili, nie je potreba ktovieakých športových výkonov. Bohato stačí ísť do práce polhodinku rýchlou chôdzou. Pohyb, a pokiaľ to zvládnete, tak aj spánok pri čerstvom vzduchu, napomáha regenerácii, dobíja baterky a zbavuje nás takých nepríjemností ako napríklad bolesti hlavy.

Akonáhle vyjde slniečko, vystavte sa jeho lúčom. Vo februári vám ešte nehrozí spálenie, tak ho využívajte, čo to ide. Získate vďaka nemu nielen zdravú farbu, vitamín D, ale hlavne dobrú náladu. Pozitívne myslenie je totiž úplne najzákladnejšia podmienka preto, aby sme sa cítili dobre.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.