Na čo si dať pozor pri výbere stavebného pozemku

Chcete si konečne postaviť vysnívaný dom, ale máte problém už iba s nájdením vhodného pozemku? Niet sa čomu čudovať, pretože v niektorých lokalitách sú pozemky skutočne nedostatkovým tovarom. A na čo si dať pozor pri hľadaní toho najvhodnejšej pozemku na výstavbu rodinného domu? To sa dozviete v dnešnom článku.

Vhodná veľkosť

Ideálne stavebné pozemky by mal byť veľký zhruba 400 metrov štvorcových. Pokiaľ však chcete mať väčšiu záhradu, kde budete pestovať rastliny a zeleninu, alebo túžite po vlastnom bazéne, vyberajte radšej o niečo väčšie pozemky, kam sa zmestia všetky vaše plány. S tým sa však spája cena, takže pre väčší pozemok budete musieť pravdepodobne zľaviť z nárokov na lokalitu.

Správna lokalita

Dôležitým kritériom pri výbere vhodného stavebného pozemku je v prvom rade správna lokalita. Overte si dostatočnú občiansku vybavenosť v okolí. Samozrejmosťou by mala byť aj priaznivá dojazdová vzdialenosť do práce. Pred samotným nákupom si tak lokalitu dôkladne preverte a skúste si tu urobiť niekoľko výletov a spoznať okolie, nech viete, čo máte zhruba očakávať.
Inžinierske siete v dosahu

Aby bol pozemok použiteľný na stavbu domu bez väčších komplikácií, je vhodné, aby boli inžinierske siete v dostatočnom dosahu. V ideálnom prípade by mali byť zavedené rovno na pozemok, čo značne uľahčuje ďalšie stavebné prípravy. Všetkým zavedené inžinierske siete môžu opäť znamenať zvýšenie ceny za pozemok.

Prístupová cesta

K pozemku by tiež mala viesť dostatočne veľká prístupová cesta. Tá by mala byť ošetrená buď vecným bremenom, alebo priamo ako súčasť pozemku aspoň z určitého podielu. Vždy si preto na náhľade na chotári overte, že pri prístupovej ceste nie sú problémy ohľadom vlastníctva, pretože to by mohlo znamenať už problémy so získaním hypotéky na kúpu pozemku či na financovanie následnej stavby, ktorú máte v pláne stavať.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.