Na financovanie bývania je najčastejšou voľbou práve hypotekárny úver. Existuje preto hneď niekoľko dobrých dôvodov vrátane relatívne nízkej úrokovej sadzby v porovnaní s inými pôžičkami. Avšak aj tu platí, že je možné naraziť na naozaj výhodnú ponuku a zároveň aj také varianty, pri ktorých zaplatíte zbytočne veľa na poplatkoch a úrokoch. V článku sa dozviete, na čo si dať pozor pri dojednávaní hypotéky.
Mesačná splátka
Dojednanie novej hypotéky býva na určité časové obdobie. Od výslednej požičiavanej sumy a celkovej doby na splácanie sa následne odvíja výška pravidelnej mesačnej splátky. Tá by mala byť taká, aby príliš nezaťažovala rodinný rozpočet. Pri neskoršom refinancovaní si výšku splátky budete môcť znova upraviť, ale dovtedy pamätajte na to, že tento výdaj bude nutné uhradiť každý mesiac, tak nech nie je táto čiastka mimo vašich možností.
Výška úrokov a poplatky
Jedným z dôležitých parametrov pri každej hypotéke sú rozhodne úroky. Ich výška býva často viac-menej jediným parametrom, ktorý ľudia sledujú. To je viac-menej v poriadku, ale okrem toho nesmiete zabudnúť aj ďalšie prípadné poplatky. Ich prítomnosť totiž môže celý úver výrazne zdražiť av rámci konkurenčných ponúk už nebude taká výhodná. Pre jasnú predstavu o tom, koľko za pôžičku preplatíte tak slúži RPMN, čo je ročná percentuálna sadzba nákladov.
Nutnosť dojednať doplnkové služby
Niektoré lákavé ponuky s výhodne nízkou úrokovou sadzbou nie sú vo výsledku také lacné, ako sa na prvý pohľad zdá. Problém spočíva v tom, že na dosiahnutie na takúto nízku úrokovú sadzbu si navyše v banke musíte dojednať aj ďalší doplnkový produkt. Často ide o určitú formu poistenia či nového účtu, kde musíte počítať s poplatkami či ďalšími mesačnými výdavkami navyše. Keď si to tak celkom spočítate, môže byť zdanlivo najlacnejšia hypotéka vlastne úplne nevýhodná.