Sezóna vonkajších športov začína a na rebríčku tých najobľúbenejších sa u nás dlhodobo umiestňujú turistika, beh či cyklistika. Napriek tomu, že si každý vonkajší šport žiada svoje špecifické vybavenie, jedno ich spája. Pri žiadnom z nich by vám nemali chýbať kvalitné slnečné okuliare. Aký typ vybrať s ohľadom na zvolenú fyzickú aktivitu radí Jakub Odchádzal, optometrista a vedúci siete optik Lentiamo.
Ľahké, odolné as UV ochranou. Tak by sa dal popísať zlatý hetrik športových okuliarov. „Vždy vyžadujte okuliare s označením UV400, len taký filter poskytne 100% ochranu proti škodlivému UVA a UVB žiareniu,” hovorí špecialista. Zvážte aj podmienky, v ktorých sa budete pohybovať. Na hory a k moru by ste sa mali vybaviť okuliarmi s tmavosťou šošoviek číslo 4. Len pozor pri riadení auta, kvôli tmavému zafarbeniu nie sú vhodné pre vodiča.
Turistika a beh
Rozdiel medzi behom proti ostrému slnku alebo v prašnom prostredí s okuliarmi a bez nich si vie predstaviť každý, kto sa týmto športom venuje. U okuliarov na tieto aktivity záleží aj na farbe šošoviek. „Na trhu nájdete športové okuliare s rôznymi farbami šošoviek, na beh siahnite ideálne po šedých. Neutrálna farba zníži oslnenie a zároveň vám umožní vnímať okolie v reálnych farbách,“ radí Jakub Odcházel. Ak plánujete behať za každého počasia, zvážte investíciu do fotochromatických skiel, ktoré sa budú zatmavovať automaticky podľa okolitého prostredia. Niektorí bežci volia aj okuliare s hydrofóbnou úpravou, ktorá pomáha, aby sa sklá pri tréningu nezahmlievali a lepšie odpudzujú pot.
Golf
Pokiaľ vás čaká deň na greene, hlavnou požiadavkou na okuliare by malo byť pohodlie. „Najlepšie sú ľahké obrúčky z materiálov ako nylon, titán a berýlium,“ radí vedúci siete optik Lentiamo. Okuliarové šošovky vyberajte nielen s ohľadom na dostatočnú ochranu pred UV žiarením, ale aj na lepšie zaostrenie a vnímanie hĺbky. „Rovnako ako väčšine profesionálnych golfistov, aj vám poskytnú všetko spomínané žlto zafarbené šošovky. Vyhnúť by ste sa naopak mali tým modrým, ktoré vnímanie farieb, hĺbky a geometrie skresľujú,” dodáva optometrista.
Cyklistika
Pred kúpou okuliarov na bicykel treba zvážiť viac parametrov. Venujete sa cestnej cyklistike, alebo vás čaká ostrejší lesný terén? V akom podnebí sa budete na bicykli pohybovať? Pri celodennej cestnej vychádzke oceníte okuliare s antireflexnou úpravou, ktoré minimalizujú oslnenie a odlesky od vodorovných povrchov ako je mokrá vozovka. Pri terénnej vychádzke zase zvážte okuliare s vymeniteľnými sklami, ktoré môžete meniť podľa striedajúcich sa svetelných podmienok. „Či už vás čaká cesta alebo horská cyklistika, obrúčky voľte z pevného a ľahkého materiálu, rovnako ako šošovky. Pokiaľ sa vám u šošoviek nechce dlho premýšľať nad ich zafarbením, siahnite po šedých. Sú všestranné, hodia sa pre všetky typy športov, nemenia vnímanie farieb a filtrujú svetlo organickým spôsobom, takže neunavujú oči. Šošovky by mali spĺňať bezpečnostnú požiadavku na netrieštivosť v prípade pádu a byť odolné, koniec koncov chránia oko aj pred mechanickými vplyvmi ako je hmyz alebo kamienky,“ dopĺňa optometrista. Výhodou navyše sú potom prvky ako nastaviteľné sedielka a koncovky, tak aby okuliare perfektne priliehali k tvári.
Rybárčenie
Aby sa oči mali ako ryba vo vode, doprajte im okuliare s polarizačnými sklami. Práve rybári a fanúšikovia vodných športov sú vystavení odrazom svetla najviac. „Výber farby šošoviek sa odvíja od toho, v akú dennú hodinu a do akých podmienok sa na ryby chystáte. Chybu neurobíte, pokiaľ zvolíte tie žlto zafarbené, ktoré blokujú modré svetlo. Vďaka tomu poskytujú lepšie vnímanie hĺbky a ostrejšie videnie za všetkých podmienok. S tými naozaj kvalitnými nie je problém vidieť aj ryby pod hladinou. Veľmi obľúbené sú aj hnedé šošovky, ktoré sú vhodné na lov v skorých ranných hodinách, za oblačného počasia av plytkej vode. Pokiaľ vás naopak čaká rybárska výprava na more v ostrom slnku, siahnite po modrých šošovkách. Tie prepustia len veľmi málo svetla a zabránia oslneniu vodnou hladinou,” dopĺňa Jakub Odcházel.
Prečo nepodceniť výber športových slnečných okuliarov:
- Ochráni vás pred škodlivým UVA a UVB žiarením a zamedzí tak poškodeniu zraku.
- Odfiltrujú nepríjemné odlesky, ktoré by vás inak oslnili a sťažili vám orientáciu v teréne.
- Chráni oči pred mechanickými vplyvmi ako je vietor, piesok či hmyz.