Na bicykel, na beh aj na golf. Ako si vybrať vhodné slnečné okuliare na svoj obľúbený šport?

Sezóna vonkajších športov začína a na rebríčku tých najobľúbenejších sa u nás dlhodobo umiestňujú turistika, beh či cyklistika. Napriek tomu, že si každý vonkajší šport žiada svoje špecifické vybavenie, jedno ich spája. Pri žiadnom z nich by vám nemali chýbať kvalitné slnečné okuliare. Aký typ vybrať s ohľadom na zvolenú fyzickú aktivitu radí Jakub Odchádzal, optometrista a vedúci siete optik Lentiamo.

Ľahké, odolné as UV ochranou. Tak by sa dal popísať zlatý hetrik športových okuliarov. „Vždy vyžadujte okuliare s označením UV400, len taký filter poskytne 100% ochranu proti škodlivému UVA a UVB žiareniu,” hovorí špecialista. Zvážte aj podmienky, v ktorých sa budete pohybovať. Na hory a k moru by ste sa mali vybaviť okuliarmi s tmavosťou šošoviek číslo 4. Len pozor pri riadení auta, kvôli tmavému zafarbeniu nie sú vhodné pre vodiča.

Turistika a beh

Rozdiel medzi behom proti ostrému slnku alebo v prašnom prostredí s okuliarmi a bez nich si vie predstaviť každý, kto sa týmto športom venuje. U okuliarov na tieto aktivity záleží aj na farbe šošoviek. „Na trhu nájdete športové okuliare s rôznymi farbami šošoviek, na beh siahnite ideálne po šedých. Neutrálna farba zníži oslnenie a zároveň vám umožní vnímať okolie v reálnych farbách,“ radí Jakub Odcházel. Ak plánujete behať za každého počasia, zvážte investíciu do fotochromatických skiel, ktoré sa budú zatmavovať automaticky podľa okolitého prostredia. Niektorí bežci volia aj okuliare s hydrofóbnou úpravou, ktorá pomáha, aby sa sklá pri tréningu nezahmlievali a lepšie odpudzujú pot.

Golf

Pokiaľ vás čaká deň na greene, hlavnou požiadavkou na okuliare by malo byť pohodlie. „Najlepšie sú ľahké obrúčky z materiálov ako nylon, titán a berýlium,“ radí vedúci siete optik Lentiamo. Okuliarové šošovky vyberajte nielen s ohľadom na dostatočnú ochranu pred UV žiarením, ale aj na lepšie zaostrenie a vnímanie hĺbky. „Rovnako ako väčšine profesionálnych golfistov, aj vám poskytnú všetko spomínané žlto zafarbené šošovky. Vyhnúť by ste sa naopak mali tým modrým, ktoré vnímanie farieb, hĺbky a geometrie skresľujú,” dodáva optometrista.

Cyklistika

Pred kúpou okuliarov na bicykel treba zvážiť viac parametrov. Venujete sa cestnej cyklistike, alebo vás čaká ostrejší lesný terén? V akom podnebí sa budete na bicykli pohybovať? Pri celodennej cestnej vychádzke oceníte okuliare s antireflexnou úpravou, ktoré minimalizujú oslnenie a odlesky od vodorovných povrchov ako je mokrá vozovka. Pri terénnej vychádzke zase zvážte okuliare s vymeniteľnými sklami, ktoré môžete meniť podľa striedajúcich sa svetelných podmienok. „Či už vás čaká cesta alebo horská cyklistika, obrúčky voľte z pevného a ľahkého materiálu, rovnako ako šošovky. Pokiaľ sa vám u šošoviek nechce dlho premýšľať nad ich zafarbením, siahnite po šedých. Sú všestranné, hodia sa pre všetky typy športov, nemenia vnímanie farieb a filtrujú svetlo organickým spôsobom, takže neunavujú oči. Šošovky by mali spĺňať bezpečnostnú požiadavku na netrieštivosť v prípade pádu a byť odolné, koniec koncov chránia oko aj pred mechanickými vplyvmi ako je hmyz alebo kamienky,“ dopĺňa optometrista. Výhodou navyše sú potom prvky ako nastaviteľné sedielka a koncovky, tak aby okuliare perfektne priliehali k tvári.

Rybárčenie

Aby sa oči mali ako ryba vo vode, doprajte im okuliare s polarizačnými sklami. Práve rybári a fanúšikovia vodných športov sú vystavení odrazom svetla najviac. „Výber farby šošoviek sa odvíja od toho, v akú dennú hodinu a do akých podmienok sa na ryby chystáte. Chybu neurobíte, pokiaľ zvolíte tie žlto zafarbené, ktoré blokujú modré svetlo. Vďaka tomu poskytujú lepšie vnímanie hĺbky a ostrejšie videnie za všetkých podmienok. S tými naozaj kvalitnými nie je problém vidieť aj ryby pod hladinou. Veľmi obľúbené sú aj hnedé šošovky, ktoré sú vhodné na lov v skorých ranných hodinách, za oblačného počasia av plytkej vode. Pokiaľ vás naopak čaká rybárska výprava na more v ostrom slnku, siahnite po modrých šošovkách. Tie prepustia len veľmi málo svetla a zabránia oslneniu vodnou hladinou,” dopĺňa Jakub Odcházel.

Prečo nepodceniť výber športových slnečných okuliarov:

  • Ochráni vás pred škodlivým UVA a UVB žiarením a zamedzí tak poškodeniu zraku.
  • Odfiltrujú nepríjemné odlesky, ktoré by vás inak oslnili a sťažili vám orientáciu v teréne.
  • Chráni oči pred mechanickými vplyvmi ako je vietor, piesok či hmyz.
Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.