Chlorofyl je zelené farbivo uložené v bunkách zelených rastlín a rias, ktoré sú obalené hrubšou membránou. Farbivo sa podieľa na premene slnečnej energie na energiu chemickú, pri ktorej dochádza k zabudovaniu uhlíka a tvorbe glukózy v rastlinách. Tomuto procesu hovoríme fotosyntéza a pre život rastlinstva je životne dôležitý.
Stavba chlorofylu je v mnohom podobná štruktúre krvného farbiva – hemoglobínu, a aj preto je označovaný ako krv rastlín. Odlišujú sa iba v tom, že kým hemoglobín v sebe nesie atóm železa, molekula chlorofylu obsahuje atóm horčíka. Tento minerálny prvok prospieva stabilite a pevnosti kostí a svalstva, zmierňuje prejavy únavy a tiež. stabilizuje hladinu hormónov, tlaku a cukru v krvi. Pri jeho nedostatku v tele môžete trpieť svalovými kŕčmi, búšením srdca, napätím i úzkosťou.
Pozitívne účinky chlorofylu
Pôsobí liečivo ako slnečné svetlo
Ako všetci vieme, bez hrejivých lúčov slnka by život na planéte neexistoval. A nebol by možný ani bez chlorofylu. Pokiaľ ho prijmete do organizmu v dostatočnom množstve, vnútorné prostredie tela s orgánmi dokáže dôkladne prečistiť od choroboplodných plesní, baktérií a toxínov. Môžeme povedať, že orgány ako pečeň, črevá, žalúdok aj obličky akoby sa okúpali v slnečnom svetle. V dôsledku toho sa v našom tele začínajú množiť zdraviu prospešné črevné baktérie a tie patogénne spôsobujúce množstvo chronických ochorení sú likvidované.
Priaznivá mikroflóra predstavuje základ dobrého zdravia a kondície. Ale to nie je všetko. Chlorofyl okrem týchto detoxikačných účinkov spomaľuje starnutie a je tiež nápomocný pri krvotvorbe. Vyniká schopnosťou tvoriť zložku krvi – hemoglobín a tým prenášať kyslík do jednotlivých častí tela, podporiť správne bunkové dýchanie a predchádzať tak vzniku anémie.
Vynikajúco hojí rany, lieči astmu aj zápaly kĺbov
Vďaka protizápalovým účinkom chlorofylu sa vám rany po úrazoch, či mokvavé pľuzgiere a začervenané vyrážky pri atopickom ekzéme budú hojiť a regenerovať rýchlejšie. A ako liečba prebieha? Spočiatku sa častice chlorofylu presunú na miesto vzniku zápalu a absorbujú cudzorodé škodlivé látky a tiež podporujú vytváranie cytokínov, teda látok regulujúcich zápal aj imunitné reakcie.
Bunky imunity sa dostanú na miesto poškodené infekciou a zápalom a aktivujú sa. V ďalšej fáze hojenia kože sa utvorí obnovené tkanivo s cievami a potrebným kolagénom, čím vzniká podklad pre vznik novej a zdravej vrstvy kože a jej funkcie sa opäť obnovia. Spomínané protizápalové a protiinfekčné účinky chlorofylu sa však využívajú aj pri liečbe prieduškovej astmy, reumatoidnej artritídy i zápaloch tráviacej sústavy.
Kde objavíte chlorofyl?
Nájdete ho predovšetkým v zelenej listovej zelenine, špenáte, šaláte, špargli, brokolici, kapuste a aj v hlávkovom keli. Jeho nezanedbateľný podiel obsahujú aj niektoré druhy ovocia, napríklad zelené jablko, kivi a avokádo, ale aj riasy ako chlorella, spirulina či zelený jačmeň, ďalej moringa, čaj matcha tea, petržlenová a kôprová vňať a množstvo rôznych druhov byliniek. Najmä žihľava, ktorú keď rozmixujete so špenátom, brokolicou a ochutíte mandľovým mliekom a lyžicou šťavy z limetky, získate chutné, lahodné a výživné smoothie plné výživných enzýmov a vitamínov.