Keď chcete prežiť nádhernú dovolenku, vyberte sa do Turecka

Turecko je v súčasnosti vyhľadávanou turistickou destináciou, kde môžete obdivovať prekrásne rozľahlé pláže, historické pamiatky, malebné pohoria a pochutnať si na fantastickej kuchyni. Siaha do oblasti Ázie a Európy a jeho južnú a juhovýchodnú oblasť lemuje atraktívna Turecká riviéra. Očarí vás svojími modernými letoviskami ako je Alanya, Antalya, Belek,Side a Kemer. V západnej časti krajiny objavíte územie Anatólie so zaujímavou pieskovcovou oblasťou Kappadokiou.

Antalya – slnečné pláže i kus histórie

Antalyu označujú mnohí za perlu Stredozemného mora, pretože už pri jej vstupe na vás zapôsobí Hadriánova brána postavená na počesť návštevy rímskeho cisára Hadriána. Upútajú vás na nej tri oblúkovité veže zdobené štyrmi korintskými stĺpmi a unikátnymi sochárskymi výtvormi. Vrchná časť brány ponúka pohľad na hlavu zvieraťa, o ktorom sú miestni presvedčení, že v sebe ukrýva obrovskú moc s nadpozemskými schopnosťami. Ak vás zaujíma história, určite vám ulahodí návšteva minaretu Yivli vysokého 38 metrov. Jeho steny sú postavené z červených tehál a ako dekoráciu dotvára mozaika modrých dielikov. Z jeho pôdorysu vybieha osem stĺpov podopierajúcich terasu s množstvom schodov.

Minaret je súčasťou Etnografického múzea s cennými pokladmi z čias doby bronzovej. Medzi atraktívne miesta patria okrem slnečných pláží Lara a Konyaalti aj Düdenské vodopády i jaskyňa Damlatas. Na vodopádoch môžete obdivovať nielen padajúcu vodu, lagúny, priezračne čistú vodu rieky Düden, ale aj exotické palmy lemujúce okolie pripomínajúce botanickú záhradu. Jaskyňa Damlatas vás pritiahne svojou blahodarnou klímou, čo ocenia pacienti trpiaci astmou a alergiami.

Alanya a Kappadokia – príjemné oázy oddychu

Obdivuhodným miestom Turecka ja aj Alanya s piesočnatou plážou Kleopatra beach. Legenda hovorí, že jemný zlatožltý piesok sem nechal nanosiť Marcus Antonius z delty rieky Níl ako prejav náklonnosti ku vznešenej faraónke Kleopatre. Neodolateľným miestom pre turistov je aj monumentálny Appolónov chrám. Vzhľadom k tomu, že už stojí 2500 rokov, je možné dnes obdivovať iba jeho pozoruhodné torzo, na ktorom sú vyobrazené scény bojujúcich zvierat a vládcov. Pokiaľ si chcete dopriať oddych v tradičnej jaskyni s izbami s prepychovým zariadením, blahobytom a komfortom, navštívte v Anatolii pieskovcovú oblasť Kappadokiu. 

Vychutnajte si turecké pochúťky

Tureckej kuchyni neodoláte, pretože v nej prevláda rozmanitosť v podobe ovocia, zeleniny, rýb i jahňacieho mäsa. Určite si pochutíte na baklave pripravenej z lístkového cesta, plnenej orechovou zmesou a poliatou sirupom a medom. Výborne chutí aj opražená pšeničná múka zmiešaná s mliekom, maslom a cukrom, ochutená mandľami a pistáciami, ktorú volajú helva.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.