Jedzte malé porcie, ale pokojne sedemkrát denne

Denný režim a charakter jedál sú výrazne ovplyvnené spoločnosťou, v ktorej žijeme. V slovenských podmienkach sú typické tri hlavné jedlá denne – raňajky skoro ráno, obed okolo poludnia a večere niekedy o šiestej hodine popoludní. Mnoho hlavne starších ľudí pritom raňajky zanedbáva a odbije sa kávou či čajom, potom hladuje až do obeda. Ukazuje sa však, že zdravší prístup k stravovaniu majú ľudia z juhoeurópskych štátov, kde jedia menšie porcie jedla aj šesťkrát alebo sedemkrát denne.

Šelmy a bylinožravce

Naše stravovacie návyky pritom jednoznačne dokazujú, že človek je od prírody všežravcom. Po šelme je totiž typické, že sa raz za deň, niekedy dokonca aj len raz za niekoľko dní nažerú a potom veľa času prespia, kým ich hlad vyženie na ďalší lov. bylinožravce pre zmenu trávia celý deň tým, že žerú. Rastlinná strava je totiž o poznanie menej výživná ako mäso. Človek je potom podľa odborníkov biologicky predurčený na to, aby jedol menšie dávky jedla viackrát denne, ale nie kontinuálne ako napríklad hovädzí dobytok.

Menšie porcie, čerstvé jedlá

Pokiaľ sa náš žalúdok zaplní celý, trvá asi päť hodín, než sa strava z neho presunie ďalej do čriev. Pokiaľ ho však zaplníme z necelej polovice, je prázdny už zhruba za dve hodiny. A práve tak by sme k svojmu žalúdku mali pristupovať, tieto menšie porcie sú pre neho ideálne, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Prejedanie sa spôsobuje „rozťahovanie“ žalúdka a častejšie pocity hladu
  • Poloprázdny žalúdok potrebuje na trávenie menej krvi, a tak nás nepostihne takzvaná „gastrodemencia“
  • Nepreťažený žalúdok a črevá pracujú lepšie

Namiesto kvantity by ste sa mali zamerať na kvalitu jedla. Najlepšie je do jedálnička zaradiť čerstvé sezónne potraviny, ktoré sú tým najlepším, čo svojmu telu môžeme dopriať. Na druhú stranu je lepšie nepreháňať to s cukrami a sacharidmi všeobecne. Rafinovaným cukrom v polotovaroch a „chemických“ potravinách by ste sa potom mali vyhýbať úplne.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.