Chceli byste bývať zdravo a pohodlne v novej útulnej drevostavbe? Jej výstavba, konštrukcia i použité materiály majú svoje špecifiká, ktoré si teraz priblížime.
Proces výstavby
Keď sa povie drevostavba, tak si pod týmto pojmom môžete predstaviť rôzne systémy konštrukcií od stĺpikovej cez tradičnú zrubovú alebo postavenú z celodrevených plošných CLT panelov. V súčasnosti sú však najobľúbenejšie montované drevostavby vybudované zo sendvičových panelov. A čím by vás takýto drevodom mal osloviť je nielen jeho atraktívna cena, kvalitné stavebné hmoty, ale predovšetkým extra rýchly proces jeho realizácie. Jednotlivé panely a diely vyrobené v hale sa najprv dopravia na parcelu pre stavbu domu. Dobrou správou je, že už majú hotovú fasádu, osadené okná, sú zateplené a disponujú urobenou prípravou na inštaláciu elektrických rozvodov.
Obdobným spôsobom sú vyrábané aj strešné panely, čo je výhodou, pretože dom je tak možné zmontovať za pomerne krátky čas. Ďalším benefitom je i to, že žiadnych majstrov nie je nutné zháňať a riadiť pri práci, keďže ide o výstavbu na kľúč.Firma, ktorú si objednáte je schopná ponúknuť vám stavbu od holodomu až po celkovo dokončený dom s vnútornou úpravou povrchov, vybavením sanity aj dverí.
Za aký čas môžete bývať v novom?
Obdivuhodne rýchla je fáza montáže, pri ktorej dokážu šikovní profesionáli hrubú stavbu zrealizovať v priebehu 2 až 3 dní v prípade menšieho rodinného domu. Pokiaľ bude dom väčších rozmerov, trvá to približne týždeň. Keď k tomu prirátame položenie základnej betónovej dosky, ktorej betón zreje 30 dní, výrobu a spracovanie panelov trvajúce asi dva týždne spolu s dokončovacími prácami, predpokladáme, že do 4 mesiacov môžete svoj nový domov v pohode obývať. Pamätať však musíte i na rôznu dĺžku stavebného konania a získania povolenia na stavbu, ktoré obvykle trvá asi dva mesiace.
Materiál stien
Základom montovanej drevostavby sú sendvičové panely, ktorých konštrukcia pozostáva z dôkladne vysušených drevených trámikov a pevných KVH hranolov. Dopĺňa ich zvukovo – tepelná izolácia z minerálnej vlny opláštená sadrokartónovými, sadrovláknitými, drevovláknitými či OSB doskami. Vnútorné obvodové steny sú pokryté aj ďalšou inštalačnou vrstvou tzv. predstenou. Predstavuje ju drevený skelet s výplňou s tepelnoizolačnými vlastnosťami, kde sa neskôr zavedie potrebná inštalácia. Hrúbka stien navyše zostáva pomerne úzka, čím získate slušný priestor na bývanie na rozdiel od murovaných stien, ktoré zaberú viac centimetrov obytnej plochy.
Keď nechcete mať v dome vlhko
Majte vždy na pamäti, že steny po obvode môžu byť nasiaknuté nahromadenou vlhkosťou z ovzdušia v interiéri. Abyste jej dokázali efektívne zabrániť, využite princíp difúzne uzavretej konštrukcie. Spočíva v zabudovaní parotesnej fólie priamo do steny vo vnútri izieb, ktorá zabráni prenikaniu nepríjemného vlhka. Ak si zvolíte difúzne otvorenú konštrukciu, rátajte s priepustnosťou menšieho objemu vodnej pary cez steny smerom do interiéru. Vďaka parobrzde je regulované množstvo prestupujúcej pary do exteriéru, tak aby sa znižoval odpor nainštalovaných vrstiev.
Drevostavba nepatrí medzi najlacnejšie, ale ani medzi najdrahšie modely domu. Závisí od vás, či dáte prednosť základnej verzii alebo si doprajete komfort s riadeným vetraním, tepelným čerpadlom či vysokokvalitnou filtráciou vzduchu. Je dobré vedieť, že 60 % ceny materiálu a práce tvoria základy, okná, strešná krytina, odkvapy, rozvody, podlaha, vykurovanie, obklady a pod. Zvyšných 40 % predstavuje štandardné alebo nadštandardné riešenie materiálov a vybavenia novostavby. Na kvalite hlavne hrubej stavby sa príliš šetriť neodporúča. pretože to neskôr môže vyústiť do zvýšených nákladov a ovplyvniť pohodlie bývania. Cena za základnú kvalitnú montovanú drevostavbu je približne 100 000 €, ale ak túžite po väčšej úžitkovej ploche, mimoriadnej akosti stavebných surovín či vyššom stupni dokončenia, priplatíte si.