Čo viete o Stanley Cupe?

Nemusíte byť fanúšikom NHL či ľadového hokeja ale keď sa povie Stanleyho pohár isto viete o čom je reč. Stanleyho pohár alebo Stanley Cup je prestížna trofej, ktorú môže získať len víťaz súťaže NHL. Finálové súboje o trofej pritiahnu pozornosť celého hokejového sveta každý rok. Čím je teda táto trofej taká výnimočná?

Najstaršia trofej

Stanley Cup je najstaršia trofej zaoceánskych súťaží. Lord Stanley z Prestonu (vtedajší kanadský guvernér) dal v roku 1892 vyrobiť strieborný pohár pre klub Ottawa Rebel, klub, ktorý v tom roku vyhral šampionát. Pohár vyrobila spoločnosť G.R. Collins v Anglicku a Lord zaň zaplatil necelých 49 dolárov. Boli na ňom vyryté nápisy „Dominion Hockey Challenge Cup“ a „From Stanley of Preston“.

Pôvodný názov trofeje „Dominion Hockey Challenge Cup“ po pár rokoch vystriedal jednoduchší a zapamätateľný názov Stanley Cup. Takže, táto trofej má už viac ako 130 rokov.

Stanley Cup a NHL je vo svete hokeja neoddeliteľné slovné spojenie. Nebolo tomu tak ale od začiatku. NHL vznikla až v roku 1917.

Finálové zápasy o Stanley Cup dnes patria medzi najsledovanejšie športové udalosti na svete. Samotný Lord Stanley zápas o trofej ale nikdy nevidel. V roku 1893 sa musel z Kanady vrátiť do Anglicka.

Viac ako jeden Stanley Cup

Vedeli ste, že Stanley Cup nie je len jeden? Samozrejme, že originál je len jediný a nachádza sa v Sieni Slávy v Toronte ale existujú aj dva duplikáty pohára. Prvý duplikát bol vyrobený v roku 1963 a práve ten dvíhajú každý rok víťazi NHL nad hlavu na štadióne.

Druhý duplikát je mladší a vznikol v roku 1993. Je to cestovateľská verzia Stanleyho pohára, ktorá každý rok navštívi rôzne kúty sveta. Ide ale o naozaj vernú kópiu originálu.

Tradície a povery

Tradície a povery nájdete všade a neobchádzajú ani svet športu a Stanley Cup. Prvá tradícia, ktorá sa dodržiava až do dnešných čias vznikla v roku 1896. Ide o pitie šampanského priamo z pohára, ktoré zaviedli hráči klubu Winnipegu Victorias.

Najznámejšia povera sa spája s dotýkaním trofeje. Hráč sa nemôže pohára dotknúť kým ho právoplatne nezíska. Takže, bez obáv, sa ho môžu dotknúť len hráči klubu, ktorý súťaž NHL vyhral. Samozrejme, že povier a tradícií je okolo storočnej trofeje Stanley Cup viac. Vymenovať ich všetky by ale bolo na ďalší článok.

Zdroj/foto: youtube.com

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.