Čo je goji a prečo by sa mala objaviť vo vašom jedálničku?

Goji sa radí medzi dnes hojne diskutované super potraviny. Ide o malý plod prírody, ktorý v sebe ukrýva obrovskú silu. Je vhodný pre deti aj pre dospelých. Prečo by sa mala goji objaviť aj vo vašom jedálničku?

Čo je goji?

Goji (presnejšie Goji Berry) je plod kríka s českým názvom Kustovnica čínska. Svojím vzhľadom pripomína šípok. Je to plod, ktorý sa napríklad v tradičnej čínskej medicíne využíva už stovky rokov av niekoľkých posledných rokoch zažíva obrovský boom, pretože stále viac ľudí sa zaoberá svojou stravou a odkláňa sa od liekov, ktoré sú plné chemických látok. Plod goji v sebe ukrýva celý rad pre ľudský organizmus cenných látok, a preto ho možno užívať preventívne aj na podporu liečby mnohých chorôb.

Cenné látky a účinky

V malom plode prírody sa nachádzajú karotenoidy, esenciálne mastné kyseliny, ďalej až 21 stopových minerálov a tiež vitamíny. Vďaka jedinečnej kombinácii sa kustovnici pripisuje celý rad pozitívnych účinkov. Medzi najvýznamnejšie patria:

  • antioxidačné pôsobenie – hlavne karotenoidy na seba dokážu viazať škodlivé voľné radikály, takže dochádza k posilňovaniu celkového zdravia organizmu
  • posilňovanie imunitného systému
  • podpora kardiovaskulárneho systému
  • znižovanie hladiny cholesterolu
  • protizápalové pôsobenie

Výhodou je, že plody goji sú vhodné pre všetky vekové skupiny. Je potrebné dodržiavať iba správne dávkovanie. Zjesť môžete až 30 bobúľ denne. Konzumácii by sa mali vyhnúť iba tehotné ženy.

V akej podobe?

Goji sa najčastejšie konzumuje v sušenom stave. Vynikajúci je napríklad ako doplnok do müsli či jogurtu. Na trhu sú tiež čerstvé (mrazené) plody a predáva sa aj šťava. Je len na vás, v ktorej forme si goji vychutnáte. Dobrá správa je, že si kustovnicu môžete ľahko pestovať na záhrade. Stačí jej výdatná pôda a dostatok slnečného svetla. Plody sa dajú jesť samotné (nahraďte nimi napríklad zemiačiky, ktoré jete pri sledovaní filmu), dá sa pridávať aj do jedál.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.