Chcete sa dotknúť ľadovej Antarktídy? Niektoré cestovné kancelárie túto možnosť ponúkajú

Antarktída je krásnou, no doposiaľ neprebádanou krajinou, ktorá láka čoraz viac cestovateľov či vedcov, aby spoznali jej krásu. Tá sa ukrýva v obrovských ľadovcoch, čarokrásnych ostrovoch, ale aj v zaujímavých pohľadoch na nebojácne tučniaky alebo loviace tulene. 

Krajina extrémne nízkych teplôt

Tento najchladnejší kút sveta je synonymom chladu. Mimoriadne mrazivé dni s teplotou pod -70°C sa striedajú s teplejšími, ktoré vystúpia na -35°C . Postupným približovaním sa k pobrežiu sú už teploty pre organizmus prijateľnejšie a pohybujú sa v rozmedzí od -15°C do -32 °C počas zimy a od -5°C do 5°C v lete. Najteplejším územím je Antarktický polostrov a vnútrozemie, kde spadne približne 5 cm zrážok za rok a považujeme ho za najsuchšiu púšť Zeme.

Extrémne teploty totiž dokážu zmraziť vodu rovno vo vzduchu. Na kontinente vás môžu nemilo prekvapiť katabatické vetry typické svojou super rýchlosťou až 320 km/h, ale i divoké snehové búrky. Keďže Antarktída nepatrí v podstate nikomu, pri jej návšteve víza nepotrebujete. Ale v krajine, ktorá vás na jej územie preplaví, bude od vás cestovný pás vyžadovaný. A tam, kde bude loď kotviť je vízum taktiež potrebné.

Kvalitné teplé oblečenie vás ochráni

V Antarktíde nenatrafíte na žiadnu zdravotnú službu, preto počítajte s možnými rizikami, ale lekára nájdete na akejkoľvek prepravnej lodi aj výskumnej stanici. Ako vieme, najväčším ohrozením pre turistov je najmä chladná klíma. Preto kvalitnému nepremokavému odevu s úpravou proti zúrivému vetru, ktoré by malo tvoriť viacero vrstiev venujte náležitú pozornosť. Oblečte si skôr prvotriednu vetrovku než hrubý kabát a nezabudnite na odolné lyžiarske rukavice, slnečné okuliare, nepremokavú obuv i účinný krém. Z materiálov sú vhodné syntetické látky, ktoré vynikajú ľahkosťou v porovnaní s bavlnou.

Ako sa na Antarktídu dostanete?

Cesta na ďalekú Antarktídu je cenovo i časovo náročná. Mnohí sa však túžia dotknúť antarktickej pôdy alebo si dopriať aspoň prelet nad jej územím. Prelety sú veľmi obľúbené už od roku 1984, kedy ich zaviedli austrálske aerolínie. Vďaka Boeingu sa môžete kochať nádherným výhľadom na ľadové hory a kryhy i pompézne ľadovce z výšky asi 3050 metrov. Lety trvajú 12 hodín a odlieta sa z Melbourne alebo zo Sydney.

Ale najlepšou alternatívou je plavba loďou, ktorú majú v ponuke zahrnuté viaceré spoločnosti. Vďaka nim môžete spoznať čaro Antarktického polostrova, ale i tých ostatných ako je Aitcho Island či Deception a to každý deň v týždni. Pamätajte, že pri výbere lode sú tie menšie so 100 cestujúcimi schopné sa dostať aj na ťažko prístupné miesta, kam zas tie mohutnejšie ísť nedokážu. Výhodou je, že môžete byť omnoho bližšie k úchvatnej prírode aj divočine, ale lode väčších rozmerov zas vedia výborne odolať rozbúrenému moru. Ak ste rodení dobrodruhovia, určite si prídete na svoje na prírodovedných výletoch so sprievodcom, kde si môžete do sýtosti vychutnať jazdu na kajakoch priamo z lode.

Všetky potrebné veci ako rukavice, nohavice odpudzujúce vodu i kukly si tam môžete kúpiť aj prenajať. Stabilné, bezpečné a priam stvorené na plavbu okolo ľadových krýh sú nafukovacie a motorom poháňané zodiaky. Tieto lode sa s vami doplavia do nedostupných a podmanivých zákutí, pristátie však bude mokré. Skôr než vystúpite na pevninu, je totiž nevyhnutné vstúpiť do chladnej vody.

Miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Turisticky vábivým miestom je Lemaire Channel – fotogenická rieka prúdiaca medzi Antarktickým polostrovom a horami ostrova  Booth. Pohľad na ňu je skutočne úchvatný. Za zmienku určite stojí atraktívna antarktická destinácia Paradise Harbor. Tu sa pomocou zodiaku môžete tešiť na plavbu medzi ľadovými kryhami, ktoré sa práve odtrhli z ľadovca, čo je skvelým a nezabudnuteľným zážitkom. Ďalším miestom hodným obdivu je supermoderná americká polárna stanica Amundsen-Scott South Pole Station so 4 metrovou výškou a 128 metrovou dĺžkou. Jej budova môže byť vyvýšená najviac o 8 metrov, aby ju nezdemolovali prudké smršte, ktoré boli príčinou zničenia predchádzajúcich dvoch staníc.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.