Ako začať s behaním?

Lepšia celková fyzická aj psychická kondícia, rýchlejšie chudnutie, posilnenie srdca i imunity, ľahšie prekonávanie stresových situácií, zlepšenie spánku a skvelý pocit. Presne to prináša pravidelné behanie. Patríte ale medzi chronické odkladače, alebo ste si už zabehať boli, ale zistili ste, že to nie je nič pre vás, pretože ste sa utopili už po pár metroch? V tom prípade robíte niečo zle. V tomto článku vám poradíme, ako začať behať, aby sa z toho stal váš koníček aj droga. Verte, že nie je náhoda, že toľko ľudí v súčasnej dobe chodí behať.

Na začiatku vás ale musíme upozorniť – pokiaľ trpíte nadváhou, nie je pre vás beh to pravé, na vaše kĺby a kosti by bola vyvíjaná príliš vysoká záťaž. Najskôr sa preto venujte rýchlej chôdzi, plávaniu alebo jazde na bicykli. Až nejaké kilo zhodíte, môžete sa bez obáv vrhnúť na behanie. Uvidíte, že vás to ihneď chytí!

Bez kvalitných topánok sa nezaobídete

Základom je vybrať si vhodné a kvalitné bežecké topánky. Topánky na behanie musia byť väčšie ako tie, ktoré máte na chodenie po vonku. Zároveň ale nesmie byť veľká moc, aby ste si v nich nepripadali ako klauni a nezakopávali o vlastné špičky. Mali by byť čo najľahšie. Uvidíte, že po pár kilometroch pocítite každý gram.

Potom už vám nič nebráni v tom, aby ste vyrazili. Pokiaľ je to možné, vyberte si nejakú lesnú cestu. Nielen, že je mäkšia, ale zároveň nájdete aj ďalší príjemný rozmer behania – pobyt v prírode a možnosť jednoducho „vypnúť“.

Hlavne pomaly

Začnite pomaly. Nemá cenu bežať rýchlo, keď vás to po dvoch minútach takmer zabije. Týmto spôsobom by ste si behanie nikdy nezamilovali. Nejde o to, koľko toho ubehnete, ale ako dlho vydržíte. Pokiaľ chcete schudnúť, mali by ste pravidelne behať aspoň 30 minút v kuse (počíta sa do toho aj rýchla chôdza). Odporúča sa ale 45 minút. Pred začiatkom behu je dôležité sa dobre pretiahnuť. Okrem toho, že treba začať behať pomaly, existuje ešte jedno pravidlo, ktoré je nutné dodržiavať – dýchajte nosom. Ak nie ste schopní beh udýchať nosom, bežíte nad svoje súčasné možnosti. Časom sa ale vaša fyzická kondícia zlepší a z behania sa stane pre vás radosť.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.