Ako regenerovať svaly po cvičení?

Posilňovať svaly a budovať svalovú hmotu neznamená len zdvíhať stále väčšie závažia a sústrediť sa na vyrysovanie svalovej hmoty vo vopred naplánovaných tréningoch. O svoje svaly sa musíte neustále starať a po tréningu im dopriať regeneráciu. V opačnom prípade by sa mohli prekysliť, rýchlejšie sa dostávať do kŕčov av krajnom prípade by sa mohla dostaviť aj svalová horúčka, ktorá by mohla aj na niekoľko týždňov prekaziť vaše tréningové plány. Ako sa o svaly správne starať a ako ich regenerovať, aby boli čo najskôr opäť pripravené na maximálnu záťaž?

Ako dlho svaly potrebujú regenerovať

Každý kulturista a športovec vie, že svaly potrebujú na regeneráciu určitú dobu. Tá môže byť rôzna a ovplyvňujú ju rôzne faktory. Spravidla sa odporúča nechať svaly po posilňovaní odpočívať 24-72 hodín. Záleží na intenzite tréningu, genetických predpokladoch, ale aj na stravovaní alebo spôsobe regenerácie.

Správne stravovanie je základ

Svaly sa vyvíjajú a rysujú aj v čase nečinnosti. Je teda potrebné ich neustále správne vyživovať. Dbajte na to, aby váš denný energetický príjem bol vyšší ako výdaj. A to aj vo voľných dňoch, keď len odpočívate. Len dostatočne vyživené svaly dokážu rýchlo regenerovať.

Dostatočne prekrvujte svaly

Proces regenerácie svalov je oveľa rýchlejší, keď je zaistený v tele alebo konkrétnych partiách tela dostatočný krvný obeh. Veľkým pomocníkom na zlepšenie a zrýchlenie krvného obehu je saunovanie (v klasických parných saunách aj infrasaunách). Ďalej môžete pri sprchovaní striedať teplú a studenú vodu. To tiež pomáha na zlepšenie krvného obehu.

Nechcete zaháľať?  Striedajte cvičenia rôznych partií!

Nechcete mať vo svojom tréningovom pláne zbytočne veľa voľných dní, pri ktorých by ste len zaháľali a necvičili, ale nechcete svaly preťažiť? Naplánujte tréningové jednotky tak, že tréning bude vždy zacielený na konkrétne partie, medzi ktorými budú dostatočné intervaly. Dva dni cvičenia bicepsov po sebe sa nesmú opakovať.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.