Ako na zabezpečenie automobilu?

Zabezpečenie automobilu je veľmi dôležitá vec, ktorú nemožno len tak odbiť, pretože automobil si kupujeme, aby sme s ním jazdili a nie si ho nechali ukradnúť. Zabezpečenie je otázka peňazí, ktoré sme ochotní obetovať. Niektoré poisťovne dávajú zľavu na poistenie podľa zabezpečenia, ktorým je automobil vybavený.

Automobil môžeme zabezpečiť niekoľkými spôsobmi:

  • Alarmy
  • Imobilizéry
  • Značenie skiel
  • Zámok prevodovky
  • Aktívne vyhľadávanie vozidiel

1) Alarmy

V súčasnej dobe sa začína upúšťať od alarmov, ktoré húkajú pri vlámaní do automobilu. Využíva sa tzv. pasívneho alarmu, ktorý upozorní iba majiteľa a ten už môže zavolať políciu. K dispozícii sú 2 typy alarmov. Jeden stráži vnútorný priestor a spustí sa, pokiaľ bude nejakým spôsobom narušený vnútorný priestor vozidla bez ohľadu, ako sa tam páchateľ dostane. Môže sa stať, že sa alarm nespustí, pokiaľ otvoríte dvere, musí dôjsť k narušeniu vnútorného priestoru.

Druhým typom je obvodový alarm, ktorý sa spustí, ak dôjde k narušeniu obvodu vozidla. Alarm sa spustí, ak niekto otvorí dvere, kapotu alebo batožinový priestor. Ak vnikne do auta niekto okienkom alarm sa nespustí, pretože nedôjde k bezprostrednému rozpojeniu obvodu. Ideálnou kombináciou je využitie oboch alarmov zároveň.

Bohužiaľ sú ľudia takmer imúnni voči húkaniu alarmu, tak sa nesmiete čudovať, že sa môže nájsť nejaký človek, ktorý ešte rád zlodeji pomôže.

2) Imobilizéry

Imobilizéry sú v dnešnej dobe takmer štandardnou výbavou automobilu. Ide o bezdotykové snímanie čipu, ktorý je zabudovaný v kľúči od zapaľovania. Bohužiaľ sa môže stať, že technika zlyhá a automobil sa nedá otvoriť, aj keď má majiteľ originálny kľúč. Tento spôsob zabezpečenia je pre zlodeja značne ťažký, ale nie je neprekonateľný.

3) Značenie skiel

Tento spôsob zabezpečenia je veľmi odolný proti zlodejom, pokiaľ je dobre vykonaný. V terajšej dobe sú samozrejmosťou označené sklá pri kúpe nového vozidla. Oplatí sa mať označené sklá adresne ako anonymne, teda vyznačenie krajiny, ktorá sklo dodáva. Najlepšou ochranou je vyznačenie čísla karosérie na sklo metódou pieskovania. V špecializovaných obchodoch sú dostupné sady, ktoré sú schopné označiť nezmazateľne sklá v domácich podmienkach. Je zistené, že automobily, ktoré majú označené sklá pieskovaním, sa kradnú o 90% menej ako ostatné automobily.

4) Zámok prevodovky

Ide o veľmi hojne používanú vec, ktorá sa čoraz viac zdokonaľuje av súčasnej dobe je už na veľmi vysokej úrovni. Zdokonaľovanie je výsledkom mnohých firiem, ktoré sa chcú vždy pochváliť s niečím neobvyklým a hlavne odolným proti zlodejom. Niektoré terajšie zámky prevodoviek vydržia aj výbuch granátu, ale vždy sa nájde nejaký zlodej, ktorý dokáže zámok zdolať a auto ukradnúť.

5) Aktívne vyhľadávanie vozidiel

Ide o veľmi dobrý spôsob zabezpečenia vozidla, ale každá vec má vždy nejaké klady a zápory. Na trhu sú dostupné 2 typy týchto vyhľadávaní. Vyhľadať vozidlo môžete pomocou mobilného telefónu alebo satelitu. V oboch prípadoch musíte nainštalovať do automobilu zariadenie, ktoré v prípade krádeže vysiela dáta operátorovi, ktorý je schopný automobil lokalizovať a naviesť políciu na miesto, kde sa automobil nachádza. Majiteľ vozidla je ihneď kontaktovaný, aby vedel, že vozidlo bolo ukradnuté. Bohužiaľ vyhľadávanie automobilu mobilom nie je veľmi presné, vozidlo sa musí po lokalizácii dohľadať a to v okolí aj niekoľko stoviek metrov.

Druhým spôsobom je satelitné vyhľadávanie pomocou GPS, ktoré vozidlo nájde kdekoľvek na svete a to s presnosťou na metre. Tento systém má jednu veľkú nevýhodu a to, že auto nevyhľadáte, ak sa nachádza napríklad v garáži, pretože cez steny satelity nevidia. Táto možnosť môže stáť aj niekoľko desiatok tisíc korún a oplatí sa iba pri drahých vozidlách.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.