Ako na dobrú kávu doma? Možností je veľa

Plošné zavedenie povinných home office prinieslo mnohým ľuďom nečakaný problém. Namiesto kvalitného espressa z kancelárie, alebo napríklad z kaviarne, ktorá je po ceste do práce, sú zrazu odkázaní na domácu výrobu kávy. A ruku na srdce, väčšina z nás na niečo také nie je pripravená. Instantná káva sa vyrába z najmenej kvalitných zŕn a jej chuť je tradične hrozná. Aké teda máme domáce alternatívy? Našťastie ich je veľa.

Moka kanvička

Jednoduchý princíp varenia kávy pomocou tlaku vodnej pary je známy už skoro celé storočie. Naše babičky im hovoria „bialetky“ na počesť talianskej firmy, ktorá na ne mala v polovici minulého storočia monopol. Káva z moka kanvičky je chuťovo podobná obľúbenému espressu. Káva z moka kanvičky je za pár minút hotová, len musíte ustrážiť, aby sa kávová usadenina nezačala pripaľovať. Kvalitná kanvička pre dve porcie kávy vás vyjde zhruba na 25€, „rodinná“ kanvica na štyri porcie zhruba na dvojnásobok.

French press

Príprava kávy vo French presse je ešte jednoduchšia. Kávu jednoducho zalejete vodou a po pár minútach stlačíte sitko. Hoci by ste podľa názvu predpokladali, že French press pochádza z krajiny Galského kohúta, v skutočnosti má korene v Taliansku. Veľkou výhodou French pressu je, že úplne rovnakým postupom v nádobe pripravíte aj kvalitný sypaný čaj. Len treba pri zmene nápojov nádobu poriadne vyčistiť. Kvalitný French press s objemom okolo 300 mililitrov kúpite za zhruba 20€.

Okrem dvoch vyššie uvedených spôsobov môžete doma tiež skúsiť kávu uvariť:

  • Na turecký spôsob v špeciálnej kónickej nádobe zvanej džezva. Jej cena začína na 15€
  • Filtrovanú či prekvapkávanú. Dripper na filtrovanie stojí zhruba 5€, jednorazový filter potom zhruba 20 centov.
  • Z vacuum potu. Tu budete musieť siahnuť do vrecka hlbšie, kvalitné vacuum pot vás vyjde najmenej na 80€.
Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.