Ako ľahko a lacno vyčistiť interiér auta?

Či už ste majiteľom luxusného sedanu alebo verného starého hatchbacku, čistota interiéru auta je vizitkou každého šoféra. Naučte sa, ako svoje štvorkolesové miláčiky udržať v pikoške bez zbytočných výdavkov a s trochou zábavy.

Čistý interiér auta nie je len o estetike, ale aj o zdraví a pohodlí pri jazde. A nemusíte hneď siahnuť po drahých službách čističiek alebo špecializovaných prípravkoch. S trochou šikovnosti a našimi tipmi bude váš automobil čistý ako zo salónu, a to rýchlo, efektívne a hlavne lacno.

Začnite s prázdnením

Predtým, ako sa pustíte do umývania a leštenia, je dôležité auto poriadne vyprázdniť. Vyberte všetky osobné veci, obaly od jedla, fľaše a iný odpad. Nezabudnite skontrolovať aj všetky úložné priestory, ako sú schránky, bočné vrecká dverí a priestor pod sedadlami.

Vysávanie je základ

Bežný domáci vysávač s rôznymi nástavcami dokáže zázraky. Začnite s veľkými plochami ako sú sedadlá a pokračujte k podlahe a kobercom. Nezabudnite na ťažko dostupné miesta a medzery medzi sedadlami. Ak máte doma vysávač s funkciou fúkania, môžete ho použiť na vyfúkanie prachu a drobkov z ťažko prístupných škár.

Čistenie plastov a palubnej dosky

Na čistenie plastových častí interiéru môžete použiť roztok vody a jemného saponátu. Použite mäkkú handričku alebo špongiu, aby ste nepoškodili povrch. Na ťažko odstrániteľné škvrny skúste použiť zubnú pastu alebo jedlú sódu. Po umytí nezabudnite plastové časti poriadne vysušiť a prípadne použiť ochranný prípravok na plasty, ktorý dodá lesk a ochráni povrch pred UV žiarením.

Sedadlá a čalúnenie

Pri čistení sedadiel záleží na materiáli. Látkové sedadlá môžete vyčistiť pomocou textilného čističa alebo roztoku saponátu a vody. Pri kožených sedadlách použite špeciálny čistič na kožu alebo vlažnú vodu s jemným mydlom. Po vyčistení nezabudnite kožu ošetriť kondicionérom, aby zostala mäkká a nepraskala.

Okná a zrkadlá

Čisté okná sú nielen estetická záležitosť, ale aj otázka bezpečnosti. Na umývanie skiel použite čistič okien alebo roztok octu a vody. Nezabudnite čistiť aj vnútornú stranu okien, kde sa často usádza film z výparov a dymu. Použite mäkkú handričku alebo noviny, aby ste predišli šmúham.

Záverečné detaily a osvieženie

Na záver nezabudnite na detaily ako sú ventilačné mriežky, ktoré môžete vyčistiť pomocou štetca alebo starého zubného kefky. Osviežte vzduch v aute pomocou osviežovača vzduchu alebo jednoducho nechajte auto niekoľko hodín vyvetrať s otvorenými oknami.

S týmito jednoduchými a cenovo dostupnými krokmi môžete dosiahnuť, že interiér vášho auta bude nielen čistý a príjemný na pohľad, ale aj na pocit. A čo je najlepšie, nemusíte na to míňať majland, stačí len trochu času a elánu. Tak šup do toho a urobte zo svojho auta hrdého spoločníka vašich ciest!

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.