Ako funguje shortovanie akcií a aké sú s ním spojené riziká?

Shortovanie akcií je nástroj, ktorý využívajú investorov na využívanie negatívnych pohybov cien akcií. Fondy, investori a spekulanti ho využívajú na získanie zisku za predpokladu, že ceny akcií klesnú. Tento nástroj je však obklopený veľkými rizikami a preto je veľmi dôležité, aby každý investor, ktorý sa rozhodne využiť shortovanie akcií, mal dobré pochopenie o tom, ako funguje a aké sú s ním spojené riziká.

Čo je shortovanie akcií a aké sú riziká

Shortovanie je proces vytvárania shortingovej pozície, pri ktorom obchodník očakáva, že cena akcií klesne. Ak cena klesne, obchodník môže uzavrieť pozíciu a zarobiť na poklese. Na druhú stranu, ak cena akcií stúpne, obchodník bude mať zápornú pozíciu a bude musieť zaplatiť za záväzok zmluvy vyplývajúci z pozície.

Ak cena akcií stúpne, môže to mať fatálne dôsledky pre obchodníka, pretože stratám nie je technicky limitovaná. Navyše, akcie sú veľmi volatilným aktvom, takže obchodníci môžu trpieť výraznými stratami v krátkom časovom období. Shortovanie akcií je preto veľmi riskantným podnikaním a treba sa ho zúčastňovať len s finančnými prostriedkami, ktoré sú obchodníkovi ochotný obetovať.

Prečo investorov privádza k shortovaniu

Investorom umožňuje vstúpiť do pozície v akciovom trhu, ktorá im umožní zarábať na poklese ceny akcií. Shortovanie akcií je rizikové a môže tiež priniesť stratu investorom.

Investori sa k shortovaniu obracajú, aby získali zisk z poklesu ceny akcií. Mnoho investorov používa túto techniku ​​na využívanie rýchlych zmien na trhu a získanie výhod z poklesu ceny akcií. Ďalším dôvodom prečo investorov láka k shortovaniu je, že ak má investor správny odhad, môže zarobiť veľké množstvo peňazí veľmi rýchlo. Tento druh obchodovania môže byť veľmi lukratívny, ak sú predpoklady a odhady správne.

Ako sa investorom poskytuje ochrana pred rizikami

Investovanie do akcií je stále populárnejšie medzi investorami, ale s tým prichádzajú aj riziká. Shortovanie akcií je jednou zo stratégií, ktorou môžu investorom pomôcť pri regulovaní rizík. Shortovanie akcií znamená, že investor predpokladá, že cena akcií klesne a bude ich následne môcť kúpiť po nižšej cene. To mu umožňuje zarobiť na kurzovom rozdiele.

Investori majú možnosť požiadať o ochranu pred rizikami, ktoré sú spojené s shortovaním akcií. Táto ochrana sa poskytuje cez obchody s opciami a futures. Opciou je dohoda medzi dvoma stranami, ktorá investorovi umožňuje kúpiť alebo predať určité akcie za stanovenú cenu v určitom časovom rámci. Futures zahŕňa dohodu o kúpe akcií za stanovenú cenu v budúcnosti. Tieto obchody s opciami a futures môžu poskytnúť investorom potrebnú ochranu pred rizikami, ktoré sú spojené s shortovaním akcií.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.