6 mýtov a poloprávd o spánku

Prirodzenou súčasťou života je spánok. Bez zodpovedajúceho odpočinku, by sme nemohli vôbec fungovať. Ak niekto namieta, že by sme mohli, je otázkou, ako dlho by sme to vydržali. Uspokojivá doba spánku pre niekoho predstavuje päť hodín a pre iného zase deväť hodín. Vždy záleží na osobných potrebách každého jedinca. Ak sa aj po piatich hodinách spánku cítite oddýchnutí a svieži, nemožno nič namietať. Spolu so spánkom sa spája množstvo mýtov a poloprávd. Poďme si ich objasniť.

1. mýtus: Chrápanie je normálne

Takmer vždy je chrápanie spojené so symptómom nejakého zdravotného problému. Stačí si len pripomenúť situáciu, keď je človek prechladnutý, má plný nos a je nútený dýchať ústami. Podľa výskumu vedie chrápanie k zvýšenému riziku infarktu a mozgovej mŕtvice. Pri chrápaní totiž dochádza ku krátkym zástavám dychu, ktoré sú spojené s vysokým krvným tlakom a rizikom kardiovaskulárneho ochorenia.

2. mýtus: Spánok navyše odstráni únavu

Mýtus, že spánok navyše odstráni únavu, je veľkým omylom. Oveľa dôležitejšia ako dĺžka spánku, je jeho kvalita, čo tiež súvisí s každodennými návykmi. Chodiť spať približne v rovnakom čase a taktiež vstávať ich základným stavebným kameňom dobrého spánku. Ak sa po siedmich až deviatich hodinách spánku denne cítite unavení, je príčina únavy niekde inde.

3. mýtus: Keď spím, spí aj moje telo

Domnienka, že vás organizmus v spánku nič nerobí, je tiež chybná. Je pravdou, že mnohé procesy sa spomalia, ale rozhodne nedôjde k tomu, že by telo vyplo a nič nerobilo. V spánku telo opravuje a obnovuje bunky. Na regeneráciu nervových a ďalších buniek je podstatná fáza tzv. hlbokého spánku. Vo fáze tzv. mäkkého spánku pracuje naša psychika a spracováva udalosti prežité počas dňa. Informácie o tom, že spánok zlepšuje koncentráciu, posilňuje imunitný systém, zmenšuje poškodenie pleti a pôsobí ako prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami je pravdivou a väčšinou už známou skutočnosťou.

4. mýtus: Starým ľuďom stačí menej spánku

Tiež ste počuli správu o tom, že starí ľudia, potrebujú menej spať. Podľa odborníkov je to nezmysel. Starí ľudia potrebujú spať sedem až deväť hodín denne, rovnako ako väčšina mladých ľudí. Nočný spánok je u starších ľudí viac prerušovaný, ale o to častejšie si zdriemnu v priebehu dňa. Pokiaľ starí ľudia spia menej, než bolo uvedené, ide o následok niektorej z chorôb, ktoré sú medzi staršími ľuďmi častejšími.

5. mýtus: Spánkový deficit doženiete cez víkend…

Ďalšími a niektorými jedincami hojne využívanou príležitosťou na spánok je možnosť spojená s dohnaním spánkového deficitu cez víkend. Ak hodláte cez víkend dohnať, to čo ste v priebehu týždňa zanedbali, tak si zarábate na zdravotné problémy. Medzi následky dlhodobej spánkovej nedostatočnosti patrí obezita, inzulínová rezistencia alebo kardiovaskulárne ochorenie. Navyše už krátkodobá spánková nedostatočnosť vedie k zhoršeniu videnia, zabúdania a zníženej koncentrácii. Takže je len otázkou, kedy sa nedostatok spánku odrazí na vašej výkonnosti.

6. mýtus: Alkohol vedie k lepšiemu spánku

Pre tých, ktorí riešia problémy so spánkom alkoholom, máme nemilú správu. Alkohol síce uľahčuje zaspávanie, ale narúša kvalitu spánku v druhej polovici noci a tomu potom zodpovedá aj výkonnosť v nasledujúcom dni. Pravda, jeden pohár vína pred spaním tak nevadí. Ak by ste problémy so zaspávaním chceli riešiť pomocou bylinného čaju, je potrebné vziať na vedomie, že niektoré zmesi obsahujú látky s protichodnými účinkami.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.