4 rady, na čo si dať pozor pri výbere bytu

Plánujete sťahovanie do nového bytu, ale neviete, na čo si dať pozor počas prehliadania jednotlivých ponúk na internete? Niet sa čomu čudovať, pretože ceny sú neuveriteľne vysoké a akákoľvek lákavá ponuka môže dokonale zaslepiť správny úsudok. Toto sú 4 veci, na ktoré si dať vždy pozor pri výbere bytu.

1) Vhodná lokalita

Správna lokalita je pre výber bytu úplne zásadná. Najskôr si dopredu overte, v akej vzdialenosti je potrebná občianska vybavenosť. Niekto potrebuje bývať v meste, odkiaľ bude všade blízko pešo, zatiaľ čo iným ľuďom bude skvele vyhovovať bývaniu na okraji či na menšej dedine, pretože nemajú problém s dochádzaním autom. Pri tomto výbere myslite aj na budúcnosť, kedy môžete za pár rokov potrebovať školu alebo škôlku pre svoje deti.

2) Dispozícia miestností

Vo veľkej väčšine prípadov sú byty postavené tak, že medzi jednotlivými miestnosťami vedú steny, ktoré nie je možné odstrániť. Zmeny dispozície tak môžu byť veľmi komplikované a cenovo aj technicky náročné. Z toho dôvodu je vhodné vyberať starostlivo. Pri osobnej prehliadke sa spýtajte na potrebnú dokumentáciu, kde môžete zistiť, aké steny sú nosné a s čím by sa dalo hýbať.

3) Právne vady

Predaj nehnuteľnosti môže byť často komplikovaný aj kvôli právnym vadám. V praxi ide o vecné bremená, záložné práva a ďalšie nedostatky viazané na konkrétnu nehnuteľnosť. Túto skutočnosť si môžete overiť výpisom z katastra nehnuteľností, o ktorý je možné zažiadať za drobný poplatok aj cez internet.

4) Výška záloh

Pri bývaní v byte je nutné počítať so zálohami na upratovanie spoločných priestorov či do fondu opráv. Ich výška sa líši podľa plánovaných rekonštrukcií alebo či je potrebné splatiť už existujú dlh po dokončenej rekonštrukcii. Vždy si dopredu vyžiadajte predpis záloh a ideálne aj vyúčtovanie za minulý rok, nech si urobíte predstavu o tom, na koľko bude každý mesiac vychádzať bývanie.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.