Najčastejšie problémy s prostatou

Prostata, alebo predstojná žľaza je mužský orgán, ktorý je dôležitou súčasťou pohlavného ústrojenstva. Aj keď ide o menšiu žľazu môže spôsobiť problémy, ktoré vás môžu stáť život. Problémy s prostatou môžu začať už u mužov po 35 roku života.

Čo je prostata?

Prostata, alebo predstojná žľaza je nepárový žľazový orgán muža, ktorý má veľkosť asi ako vlašský orech. Žľaza sa nachádza pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Tento orgán produkuje semennú tekutinu, ktorá vyživuje spermie.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je pomerne častým ochorením. Trpí ňou cca 9000 mužov na Slovensku a každý rok pribúda približne 2000 novodiagnostikovaných prípadov. Ročne na toto ochorenie umrie takmer 600 mužov.

Problémy s prostatou si zo začiatku ani nevšimnete. Ak sa rakovinové bunky tvoria len v tejto žľaze nemusíte pociťovať žiadne príznaky. Keď sa rakovina rozšíri ďalej, na okolité orgány môžete začať badať príznaky.

  • Problémy s močením – slabí prúd moču, časté alebo prerušované močenie, bolesť pri močení
  • Krv v moči alebo v semene
  • Erektilná dysfunkcia – problémy s erekciou, bolestivá erekcia, impotencia
  • Bolesť kostí – hlavne v oblasti krížov a bedier. Pocit nepohodlia v oblasti panvy.

Príznaky, ktoré pociťujete sú znakom, že rakovina zasiahla aj okolité orgány a tkanivá. Úspešnosť liečby závisí práve od štádia rakoviny. Pokiaľ sú rakovinové bunky len v prostate šanca na vyliečenie je veľmi vysoká.

Zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty – BPH)

Rovnaké príznaky ako pri rakovine prostaty sa môžu objaviť aj pri zväčšenej prostate. Zväčšená prostata je častejšia ako rakovina. Ide o nezhubné ochorenie, ktorým trpí asi každý tretí muž nad 50 rokov. Rozpoznať či ide o rakovinu alebo zväčšenú prostatu sa dá len odborným vyšetrením.

Prvé príznaky problémov s prostatou sa prejavujú hlavne pri močení. Nepodceňujte ich a hneď ako ich zbadáte navštívte lekára. Nemali by ste podceňovať ani preventívne prehliadky u urológa, predovšetkým ak niekto z vašej rodiny rakovinu prostaty mal.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.