Je platba cez internet bezpečná? Využívajte 3D Secure i silné prihlasovacie heslá

Možno ste aj vy zažili nepríjemnú skúsenosť, že vaša platobná karta bola zneužitá. Ktosi neznámy sa dokázal bez problémov dostať do vášho konta a použiť prihlasovacie heslo aj meno a zrealizoval platbu prostredníctvom vašej karty. Viete, ako je potrebné týmto problémom predchádzať?

Dbajte na bezpečné zadávanie údajov o karte

Predovšetkým byste mali byť obozretní pri zadávaní údajov o vašej karte vo svojom prehliadači, pretože predstavuje riziko a podľa rád odborníkov to nie je vhodné. Navyše vám pri náhodnej inštalácii akéhokoľvek doplnku od neovereného autora hrozí, že sa bez problémov dostane k vašim osobným údajom. Osobitnou kapitolou sú heckeri, ktorí si radi posvietia na kúpu počítačových hier pre deti, kedy je karta často spojená so službou hrania a klientovi sa vďaka systému automaticky účtujú rozličné poplatky za uskutočnenú hru.

Nedôveru však môžu vzbudzovať i veľké internetové obchody najmä vtedy, pokiaľ obchodník nedisponuje 3D Secure protokolom. Banky totiž nie sú schopné označiť podozrivého predajcu a nevedia vopred predvídať to, že karta bude zneužitá. Kartu môžu zablkovať až po samotnom prihlásení sa klienta. Pozitívne ale dokážu banky zareagovať pri hromadných pokusoch o podvod a kartu zablokovať. Pri podozrení, že bol klient oklamaný, má právo podať reklamáciu na ktorejkoľvek pobočke.

3D Secure a nastavenie limitu pre platbu

Ak si chcete byť istí bezpečnosťou, odporúčame nastaviť si limit pre platbu cez internet. Túto vynikajúcu službu v súčasnosti ponúka mnoho bánk pomocou aplikácie v mobile ako i v internetbankingu. Po vykonaní platby je nevyhnutné limit znovu znížiť na nulovú hodnotu. Ďalším účinným odporúčaním je využívanie stránok so zárukou vysokej bezpečnosti a možnosti ich overenia. Tieto informácie získate kliknutím na zámok alebo na indikátor https://, ktoré sú umiestnené v lište prehliadača.

Následne sa vám zobrazí platnosť certifikátu náležiaci príslušnej stránke. Výborným pomocníkom pri zisťovaní informácií o obchode sú i dostupné recenzie kupujúcich a ich odporúčania. Najspoľahlivejším stupňom ochrany zostáva 3D Secure, ktorého výhodou je overenie bezpečnosti transakcie aj cez SMS cestou dynamického jednorázového kódu priamo na váš mobilný telefón. Služba nie je spoplatnená a spoznáte ju podľa loga Verified by Visa alebo Mastercard Identity Check či Mastercard SecureCode.

Pamätajte na to, že číslo karty, jej dobu platnosti a overovací CVV/ CVC kód je potrebné zadávať iba do otvorenej platobnej brány a súčasne sledujte, či vám bol doručený potvrdzujúci SMS kód ku platbe. Taktiež si nastavte notifikácie upozorňujúce na pohyby na vašom účte, a ak naďabíte na akékoľvek nezrovnalosti a nejasnosti, okamžite kontaktujte  banku prostredníctvom zákaznického centra, kde vám určite spoľahlivo pomôžu a platbu overia. Dôležitým krokom pre zaistenie platobnej bezpečnosti pri obľúbených nákupoch v e – shopoch je zistenie si kontaktných údajov na prevádzkovateľa, jeho IČO a DIČ.

Používajte silné prihlasovacie heslá a overené platobné metódy

Nenechajte sa nalákať na podozrivo nízke ceny výrobkov, ktorých ponuku často dostanete e mailom s tým, že ide o výpredajové akcie značkového tovaru. Neprehliadnite i to, že cena je znížená až o 80 % a útočníci z takýchto nezabezpečených webových stránok zhromažďujú údaje o vašej platobnej karte, z ktorej potom jednoducho zrealizujú finančný prevod. Môžete byť nemilo prekvapení, že tovar je nekvalitný a predajca zneužil meno populárnej značky alebo vám dokonca nebude ani doručený. Ďalej majte na pamäti, že prihlasovacie heslo do inernetového bankovníctva je potrebné častokrát meniť. Malo by byť silné, dostatočne dlhé a obsahujúce veľké i malé písmená aj číslice a určite ho nevyužívajte v iných aplikáciách.

Vaše osobné údaje, heslá na sprístupnenie karty a ani údaje z nej neposkytujte nikomu inému a urobíte dobre, ak ich nebudete elektronicky nikde ukladať. Našou dobrou radou je obrátiť sa na služby Google pay alebo Apple Pay a používať ich aplikácie pri platbe. Získajú si vás mimoriadnými bezpečnostnými prvkami, ktoré poskytuje banka s úrovňou zabezpečenia navyše. Počas platby Google Pay totiž nepreposiela číslo udávané na vašej karte, ale pre každú platobnú transakciu vytvorí jednorázový bezpečnostný kód a špeciálne virtuálne číslo účtu. Týmto spôsobom je platba prepojená s daným a konkrérnym bankovým účtom.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.