Aký typ vysávača sa hodí do vašej domácnosti?

Chceli byste, aby vaše podlahy, koberce aj gaučový nábytok žiarili a dýchali dokonalou čistotou? Tak si teda zakúpte moderný vysávač v atraktívnom dizajne a s množstvom praktických doplnkových funkcií. V ponuke nájdete robotický i klasický typ, so suchým alebo mokrým čistením, ale aj taký, ktorý obsahuje vrecko či bezvreckový.

Typy vysávačov

Klasické a tyčové

Klasické vám veľmi dobre  poslúžia na luxovanie kobercov aj podláh a medzi zákazníkmi patria k tým najvyhľadávanejším a najpoužívanejším. Ohúria vás  nielen svojim nadpriemerným výkonom, ale aj tým, že si môžete vybrať model s vreckom na prachové častice alebo nádobu na ukladanie škodlivých nečistôt. Ich benefitom je automatické navíjanie kábla smerom do vnútra prístroja, indikácia plného vrecka, ktorá vám okamžite podáva informáciu o nevyhnutnosti jeho výmeny a tiež parkovací úchyt trubice, vďaka ktorému ju hravo ukotvíte k telu vysávača.

Ak túžite po modeloch s ľahkou a štíhlou konštrukciou a vynikajúcou skladnosťou, odporúčame vám siahnuť po tyčových vysávačoch. Skvelou správou je, že ponúkajú okrem sieťového napájania aj akumulátorové s nižším výkonom, ale bez potreby použitia kábla.

Ručné a robotické

Výhodou ručných vysávačov je, že sa s nimi dokážete dostať takmer kamkoľvek aj na ťažko dostupné miesta pod nábytkom, domácou čalúnenou sedačkou, ale aj tou, ktorú máte v aute. Ich bonusom sú malé rozmery, nízka váha a obdivuhodná praktickosť kvôli zabudovanému akumulátoru, čo vám umožní využívať bezšnúrový prívod energie. V neposlednom rade spomeňme súčasný hit medzi elektrospotrebičmi – robotické vysávače.

Prilákajú vás nielen neštandardným tvarom disku v rôznych farebných i povrchových prevedeniach, ale i schopnosťou sa samostatne pohybovať po podlahe bez vrážania do prekážok. Technologicky vyspelejšie typy môžete dokonca ovládať diaľkovo, zvoliť si potrebný režim čistenia a mnohé z nich si vedia zapamätať i tvar miestnosti. Môžete nimi šampónovať a vysávať koberce aj čalúnené látky namokro, ale taktiež uprednostniť suché vysávanie.

Čo byste mali zohľadniť pri voľbe vysávača

Vreckové, bezvreckové aj vodné typy

Podľa spôsobu zachytenia prachu, toxínov a nečistôt odlišujeme vysávače vreckové, bezvreckové a vodné. Pamätajte na to, že pokiaľ sa rozhodnete pre vreckové, nepríjemný prach sa bude usádzať práve v nich. Rátajte však so zvýšenými nákladmi pri ich obsluhe, pretože vrecká budete musieť v dôsledku zanesenia po čase vymeniť, ale významným plusom je, že neprichádzate do kontaktu so špinavými časticami.

Súčasťou bezvreckových je nádoba na zbieranie špiny a prachu a tiež filter. Ten budete musieť pravidelne po každom vysávaní vyčistiť, aby ste predĺžili jeho životnosť. A nezabudnite siahnuť hlavne po HEPA filtri s excelentnou efektivitou výkonu, čo ocenia najmä alergici, pretože je typický mimoriadnou účinnosťou pohlcovať roztoče, prach, baktérie i plesne. Zaiste by ste vo vašej domácnosti privítali aj pomocníka akým je vodný vysávač. Disponuje kvalitne vypracovaným tesnením, prvotriednym filtrom s dobrou výkonnosťou, ktorým nasáva nečistoty pomocou vodnej hladiny.

Suché alebo mokré vysávanie

Pre lepšie pochopenie vám priblížime rozdiel medzi mokrým a suchým čistením. Zatiaľ čo počas suchého spôsobu sa vám z podlahy a kobercov podarí nasať a zlikvidovať iba čiastočky prachu, pri mokrom vrelo uvítate možnosť dezinfekcie čalúnených kresiel, postelí a kobercov prostredníctvom pôsobenia vody aj pary, ktorá nečistoty navlhčí a následne uvoľní. Oveľa jednoduchšie sa potom vysajú.

Typy hubice

Medzi hubice so znamenitým efektom patrí hubica na čalúnenie, ktorou šetrne zbavíte znečistené textilné poťahy sedacích zostáv od zaschnutých škvŕn. Hubica a ani horúca para ich nepoškodia. Ak sa potrebujete dostať aj do ťažko prístupných priestorov a úzkych miest, použite štrbinovú hubicu, a keď sa chystáte sanovať esteticky pôsobiace parkety, vhodným riešením je parketová hubica. Vzhľad parkiet  nielenže dôkladne obnoví bez poškodenia a narušenia ich povrchu, ale poradí si aj so škárami medzi nimi.

Redakcia

Redakcia

Redakcia mužského magazínu TOPMUŽ.SK pripravuje atraktívne články pre moderných mužov. Pokiaľ by ste mali záujem do magazínu prispieť svojim článkom, kontaktujte redakciu. Kontaktný formulár môžete využiť aj v prípade záujmu o inzerciu v našom magazíne.